Něčím „na pomezí“ je Strážmistr Topinka s tváří herce Roberta Mikluše. Postava lehce natvrdlého ochránce pořádku v beskydském městečku Protějov, známá ze seriálu Doktor Martin, dostává větší prostor v historicky prvním licenčním spin off České televize. 

„Tomáš se u mnoha případů střetne se slovenským kolegou, policistou Ostrým, kterého hraje Marek Geišberg. V něčem jsou si podobní, ale Ostrý je o něco dospělejší. A je trochu militantní. Jejich spolupráce je střet dvou světů,“ říká představitel strážmistra Tomáše Topinky, který bere svou práci jako poslání – žádný případ pro něj není dost malý na to, aby si nezasloužil pátrání ve velkém stylu. Kromě něj se v novém seriálu objeví i jiné už známé postavy, diváci nepřijdou ani o doktora Martina v podání Miroslava Donutila.

Natáčení tzv. spin off si už mimochodem Česká televize vyzkoušela v případě seriálu Cirkus Bukowsky – ten měl také uzavřený děj, ale jedna postava z něj se tvůrcům zdála tak zajímavá, že ji „vytáhli“ ven. A tak začal kriminalista Kuneš v podání Hynka Čermáka natáčet vlastní seriál s názvem Rapl. Jeho druhá řada je jednou z dalších ohlášených novinek.

PRVNÍ REPUBLIKA

Ve svých třetích sériích budou pokračovat Labyrint Jiřího Stracha a rodinná sága První republika. „Třetí Labyrint je takový salierovský příběh o tom, co se stane, když se člověk rozhodne vyzvat boha na souboj. A ten se nedá vyhrát, protože nad tím vším stojí ještě boží všemohoucnost,“ říká režisér Strach. „Chceme diváky opět strhnout na svoji stranu a nedovolit, aby vynechali byť jediný díl,“ doplňuje.

Jiní hrdinové – z První republiky – se v nových dílech ocitnou na počátku 30. let – bratři Valentovi v nich tentokrát budou čelit vnějšímu nepříteli. „Jaroslav a Vladimír už spolu nesoupeří, naopak pomaličku nacházejí společnou řeč. Myslím, že k sobě budou mít blíž, než kdy měli,“ sděluje Jiří Vyorálek, který hraje nejstaršího z bratrů, Jaroslava.

K žánru krimi se vrátil režisér Viktor Tauš. Jeho Nelegál vylíčí osudy lidí zapletených s drogovou mafií a policistů, kteří s ní bojují.

Režisér Robert Sedláček připravuje pro změnu šestidílný Sever s Jiřím Mádlem v roli policisty, jemuž není lhostejné korupční chování nadřízených. „Moje postava se jmenuje Svoboda, který už nějakou práci má, ale celý život ho láká rozplétat záhady. Když se pak přimotá k vraždě mladé holky, nemůže se toho pustit a dá se k policii. Následně řeší nejen jednotlivé případy, ale napříč celou minisérií se snaží rozklíčovat a bortit vazby policie na politiku,“ vypráví Mádl.

ZLOČINY VELKÉ PRAHY

Na tradici historických detektivek má ambici navázat desetidílná série režiséra Jaroslava Brabce Zločiny Velké Prahy, ve které se v roli vyšetřovatele představí Jaroslav Plesl.

Tragikomický příběh o tom, jak se v 90. letech propojil tehdy nově vznikající organizovaný zločin s bývalými bezpečnostními strukturami, natáčí Jan Hřebejk. Hlavní roli ve snímku nazvaném Rédl ztvární Ondřej Sokol. O napětí nepřijdou ani dětští diváci. Juraj Nvota pro ně připravuje třináctidílný seriál Malí velcí detektivové s hrdiny ve věku mezi deseti až dvanácti lety, kteří se dostanou na stopu pašerákům a obchodníkům s exotickými zvířaty.

STOCKHOLMSKÝ SYNDROM

Veterán podle scénáře Marka Epsteina (je volnou adaptací románu Jacka Londona Martin Eden) je příběhem muže, který se snaží fatálně změnit svůj život a vstoupí do společenské vrstvy, do níž nepatří. Minisérie Stockholmský syndrom volně naváže na úspěšnou Spravedlnost s Ondřejem Vetchým – společným tématem jsou tu „zločin a trest“.

Pořádnou dávku napětí nabídne i očekávaný mezinárodní projekt Princip slasti, který vzniká v česko-polsko-ukrajinské koprodukci. Vraždy mladých dívek v nich bude na trase Praha – Varšava – Oděsa vyšetřovat (za českou stranu) Karel Roden.

Humor naopak slibuje Zkáza Dejvického divadla, která bude po Čtvrté hvězdě a seriálu Dabing Street další komediální záležitostí, na níž Česká televize spolupracuje s touto pražskou scénou. Režírovat ji bude Miroslav Krobot a v rolích sebe sama se představí kompletní herecká sestava Dejvického divadla.