Dva díly nové řady oblíbeného historického seriálu Borgia se natáčejí na vodním hradě ve Švihově. Díky filmařům tak hrad získá do své pokladny nemalé finanční prostředky. „Máme  štěstí, že o náš hrad  je mezi filmaři velký zájem. Vždyť během dvou měsíců zde budeme mít filmové štáby hned třikrát za sebou,“ říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk, podle něhož  pětidenní natáčení přinese do pokladny zhruba půl milionu korun.

Krby ze sádrokartonu

Již před velikonočním víkendem bylo na hradě rušno. Pět nákladních aut totiž naváželo na hrad stoly, postele, truhlice, židle, lavice a další nábytek a dekorace, které jsou nezbytné k natáčení historického seriálu Borgia. „Ve dvou místnostech nám filmaři postavili ve výklencích pro okna nové krby. U nás na hradě totiž žádná topná tělesa nenajdete. Krby jsou naprosto věrohodné. Jen málokdo by tušil, že jsou ze sádrokartonu a dřevěných latí. Venku byla třeba postavena nová zeď. A i když vypadá jako kamenná, tak opravdu není,“ popisuje kastelán.  Místnosti byly doplněny nábytkem, zbraněmi a dalším vybavením. Nešlo ale rozhodně o žádné levné filmové dekorace. „Je to historický nábytek, který byl pro účely filmování svezen z okolních zámků, a to z Horšovského Týna, Kratochvíle, Třeboně , ale i z půjčovny filmového nábytku ve Vídni,“ prozradil Deníku zařizovač filmových dekorací Karel Vaňásek.

Švihovský nábytek už si v seriálu zahrál


I když se seriál Borgia natáčí ve Švihově poprvé, nábytek z tohoto hradu si zahrál už v první sérii seriálu, která se aktuálně vysílá každou sobotu večer na TV Barrandov. „Natáčet ve Švihově se bude do soboty. Díly, které zde natáčíme, se odehrávají v Itálii v době renesance, kdy byl papežem Rodrigo Borgia. Když jsme hledali vhodná filmová místa pro natáčení, hrad Švihov nás okamžitě zaujal,“ doplnila informace lokální manažerka projektu Barbora Jurkovičová. Filmaři během tohoto týdne využijí téměř všechny prostory prvního prohlídkového okruhu. „Z ložnice bude ložnice, ale jiná, než znají naši návštěvníci. Z jídelny bude také ložnice a pracovna, kaple se promění v kapli v Neapoli v 15. století. Z tanečního sálu  bude v seriálu renesanční tělocvična pro výuku šermu, z Červené bašty zase vznikne kancelář turecké ambasády a podobně,“ řekl Bojčuk.

Návštěvníci si o víkendu prohlédli kulisy

Protože kvůli natáčení bude o víkendu 14. a 15. dubna hrad uzavřen, návštěvníci měli mimořádnou příležitost využít velikonočních prodloužených prohlídek hradu ve filmových kulisách. „Nebývá zvykem, že produkce umožní veřejnosti, aby si kulisy a všechna filmová místa prohlédla ještě před natáčením,“ vysvětlil  kastelán. „Přijela jsem se podívat se svojí vnučkou, jak se hrad změnil. Místnosti se naplnily nábytkem a zbraněmi, moc se nám to líbilo. Klidně by ten hrad už takhle mohl zůstat,“ říká Božena Tykvartová z Klatov.