Prozatím představují tvůrci alespoň trailer a plakát. „Základem dokumentu o Werichovi byl silný životní příběh a smysl pro humor, kunderovský film obrací pozornost k pochopení díla a postojů slavného spisovatele,“ vysvětluje Miloslav Šmídmajer. Filmem provází student, který si vezme do hlavy, že získá pro svou závěrečnou práci na fakultě rozhovor s Milanem Kunderou. Přesto, že se všeobecně ví, že spisovatel léta už žádná interview neposkytuje. Obrátí se na Kunderovy přátele, a divák tak postupně s ním objevuje Kunderovu osobnost skrze jiné.

Mezi přáteli poznáme na české straně například Milana Uhdeho, Jiřího Bartošku, Karla Steigerwalda či Jiřího Brabce, na francouzské se nad Kunderou a jeho dílem zamýšlejí Yasmina Reza, Bernard Henri-Lévy, Jean Claude Carrière a Antoine Gallimard. Ve filmu vystoupí i sám Kundera – mimo jiné prostřednictvím záznamů francouzské televize.

Tomáš Klus v roli průvodce nového cyklu ČT art
Podzim bude na ČT art patřit i básníkům s Tomášem Klusem

Ve filmu, jenž vznikal od jara roku 2018 do dubna 2021, kladou tvůrci důraz na výtvarnou stránku. Titulkovou část zdobí originální kresby Milana Kundery, z nichž některé našel štáb pozapomenuté právě u spisovatelových přátel. Důležitou součástí jsou fotografie, zejména od Václava Chocholy. Film natočil kameraman Miroslav Souček na netypický širokoúhlý formát, hudbu složil Petr Malásek.

Premiéra se uskuteční na začátku října v Paříži, kde Kundera od poloviny 70. let žije. Česká premiéra proběhne 19. října, o dva dny později vstoupí film do českých kin. Na film upozorňuje i jeho plakát v Českém centru v Paříži, k vidění je v rámci výstavy Milan Kundera: Nostalgie po Evropě.

Zdroj: Youtube