Televizní, filmový a divadelní herec zemřel v 83 letech. Šest let poté, co opustil scénu i Harry Morgan, proslulý  rolí plukovníka Shermana T. Pottera z populárního seriálu M.A.S.H., jehož Brabec namluvil.  V dabingu patřil k vynikajícím a často obsazovaným hercům, jeho hlasem mluvili Sean Connery, Roger Moore, Jack Lemmon či Max von Sydow. 

Právem dostal v roce 1998 v Přelouči Cenu  Františka Filipovského  za celoživotní mistrovství v oblasti dabingu. Od konce 50. let působil s pauzami v Národním divadle, hrál zejména v klasických dramatech jako byl Hamlet, Romeo a Julie či Cyrano z Bergeracu – během nějž ho v květnu 1975 postihl infarkt.

Hostoval v Hudebním divadle Karlín a pražském divadle Broadway. Za roli homosexuála Toddyho v muzikálu Viktor - Viktorie byl nominován na Thálii.  

Film Hurvínek a kouzelné muzeum
Známé loutky na plátně? Hurvínkova cesta do pekel

Ve filmu debutoval ve čtrnácti letech v Gajerově  snímku  Křížová trojka, byl obsazován v menších rolích, často vojáků (Vina Vladimíra Olmera, Probuzení, Ztracená stopa), dokázal přesvědčivě ztvárnit různé mužské postavy, žádnou zásadní  mu ale film nedal. Na obrazovce začínal v inscenacích Námořníci z Kotoru a Nebezpečný člověk, upozornil na sebe mj. ve hře Jestli jednou odejdu (1985), kde si zahrál s Ivou Janžurovou.  

Zemanova nálepka 

Zlomem v jeho kariéře byla titulní role policejního vyšetřovatele v normalizačním seriálu ze 70.let  30 případů majora Zemana. Původně vzniklo deset dílů jako detektivky, další příběhy ale režisér Jiří Sequens přepsal podle pravidel totalitní objednávky a jeho autoři manipulovali účelově fakty.

Vladimír Brabec, jenž nikdy nevstoupil do komunistické strany a jenž mohl zkraje stěží tušit, v jakou propagandu se projekt zvrhne, se později s cejchem příslušníka SNB složitě vyrovnával. Seriál, v němž se – což je dobré připomenout - objevila řada výborných českých herců, mu přinesl slávu, ale – jak přiznal – také mu zkomplikoval herecký život. 

Hlavní role se ve filmu zhostila Ayelet Zurer
Film Milada vstoupí do kin v listopadu. Nyní můžete zhlédnout trailer

 V roce 2008 se v pořadu 13. komnata svěřil, že se za některé díly styděl. „První byly obyčejné detektivky, pak následovaly ty další a já přestal být Vladimírem Brabcem. Režiséři mě neobsazovali a nechtěli vyndat ze zemanovského šuplíku,“ řekl herec, který o prokletí své role sepsal knihu Major Zeman – Jak to vidím dnes.

Když se po listopadu 1989 vrátil seriál na obrazovku, provázel jej dokument, který filmová „fakta“ uváděl na pravou míru. Televize jej i nyní opakovaně vysílají, Zeman má své odpůrce, ale také fanklub, jenž pořádá pravidelná setkání a různé akce, například návštěvy Sequensova hrobu v Bubenči.  

Patří se připomenout, že i když je tvář Vladimíra Brabce naždy spjata s nálepkou kontroverzního majora, hrál poté i v dobrých projektech, jako byly Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe či Anglické jahody.  

Barry Seal
Konkurenti Jamese Bonda rozšiřují řady