V traileru, který režisér Počátku a Temného rytíře odhalil v tyto dny v amerických kinech, vzápětí nastává osudové odpočítávání: 11 měsíců, 24 dní, 15 hodin, 29 minut. Historie ukázala, co všechno se po oné „chvíli“ přihodilo a jak fatálně zasáhl vynález bomby do běhu druhé světové války i lidstva. Nolanův film odpočítává právě tento klíčový tok času mířící k momentu, kdy se svět “navždy změnil“.

Oppenheimer mě pohltil

Po dramatu Dunkerk (2017) je to další režisérův film věnovaný druhé světové válce. A také šesté setkání s Cillianem Murphym, který se už téměř stal jeho dvorním hercem (mj. Batman začíná, Temný rytíř, Počátek, Dunkerk).

The Gray Man (2022)
Skvělá přestřelka, ale jinak tuctový film. Na Netflix dorazil The Gray Man

„Přečetl jsem obrovské množství textů a zhlédl řadu archivů, téma Oppenheimer mě úplně pohltilo. Chtěl jsem o něm, jeho životě a vztazích vědět všechno. I o tom, co si o atomové bombě myslel ve svém nejniternějším světě. Rozporuplné charaktery mě fascinují. Ale technické detaily, na ty se mě neptejte. Nemám intelektuální kapacitu, abych je všechny pochopil,“ řekl médiím irský herec Cillian Murphy, kterého známe mimo jiné z americko-českého filmu Anthropoid, kde ztvárnil Jozefa Gabčíka. Září také jako Thomas Shelby v seriálu Gangy z Birminghamu, který je k vidění na Netflixu a za který vyhrál dvakrát domácí cenu pro nejlepšího herce.

Hvězdná sestava

Murphy není jediná hvězda, kterou v dalším Nolanově opusu uvidíme. Legendu amerického džínového průmyslu Leviho Strausse si zahrál Robert Downey Jr., podle něhož "Robert Oppenheimer pohnul zemí.“ Kromě Murphyho, Bluntové v roli Katherine Oppenheimerové a Downeyho se můžeme těšit na Ramiho Maleka, Joshe Hartnetta, Jacka Quaida, Kennetha Branagha a Matta Damona, jenž hraje ženijního důstojníka Leslieho Grovese, který byl za vedení tajného projektu Manhattan s vývojem atomové bomby zodpovědný.

Za kameru Nolan přizval stálého spolupracovníka Hoyte van Hoytema. Ten snímal také Nolanův Interstellar nebo nejnovější film Tenet, který měl premiéru během pandemie a prakticky propadl. Drama Oppenheimer bude mít premiéru v kinech přesně za rok.