Svěžeji než přenos v jiných letech. Tak působilo předávání Oscarů, které se konalo z neděle na pondělí, ve výjimečných kulisách a o dva měsíce později. Režiséři večera v čele se Stevenem Soderberghem vybrali retro nádraží Union Station v L.A., v jehož různých prostorách mohli dodržet nezbytné odstupy hostů v rouškách a zároveň ho využili jako originální scénu.

Bezbřehá radost vítězů, kteří se připojovali z různých míst světa, mu pak dala další rozměr.

Cena pro dobré lidi

Do večera vstupoval jako nejsilnější favorit černobílý Mank s deseti želízky, proměnil ale nakonec jen dvě nominace, za kameru a výpravu. Největší pozornost akademie na sebe podle očekávání strhlo nenápadné, ale silné aktuální drama Země nomádů, jehož šedesátiletá hrdinka si vybuduje domov z dodávky, s níž kočuje Amerikou.

Jeho režisérka Chloé Zhao vyhrála cenu za režii a stala se tak teprve druhou ženou v této kategorii v historii udílení Oscarů.

„Tahle cena je pro každého, kdo má víru a odvahu nést dál lidskost a laskavost,“ řekla v emotivní řeči teprve třicetiletá čínsko-americká filmařka, jejíž scénář vznikl podle knihy americké novinářky Jessiky Bruder. Autorka v ní zúročila tříleté putování Spojenými státy, během nějž mapovala život seniorů, kteří především z ekonomických důvodů opouštějí své domy a putují v malých karavanech napříč zemí, vedeni touhou po minimálním důstojném stáří a svobodě. Některé tyto seniory-neherce obsadila režisérka i do filmu.

Největší plátno pro nomády

Země nomádů měla velké šance – naznačily to už výhry na festivalu v Benátkách, na Zlatých glóbech, asociace amerických producentů či britských BAFTA. Oceněna byla po právu i její protagonistka Frances McDormandová, která film koprodukovala a která získala už třetího Oscara (předcházející má za Fargo a Tři billboardy kousek za Ebbingem). „Až budete moci, podívejte se prosím na náš film na co největším plátně, které najdete,“ vyzvala herečka diváky na celém světě.

Nejlepším hercem v hlavní roli byl překvapivě vyhlášen Anthony Hopkins za výkon v rodinném dramatu Otec. Akademici mu dali přednost před favorizovaným Chadwickem Bosemanem (který byl nominován posmrtně) a Gary Oldmanem z Manka.

Ve vedlejších rolích bodovali Daniel Kaluuya za roli černošského aktivisty Freda Hamptona ve filmu Jidáš a černý mesiáš a Yuh-Jung Youn za postavu svérázné babičky v rodinném snímku Minari. Zlatou sošku Oscara ji předal Brad Pitt, jeden z producentů snímku. „Většinou Evropané komolí moje jméno, ale dnešní večer všem odpouštím,“ řekla s úsměvem temperamentní herečka. Načež pravila Pittovi: „Konečně se s vámi mohu seznámit. Je to velká pocta. Kde jste byl, když jsme točili?

Nejlepším dokumentem je Moje učitelka chobotnice, osobní příběh potápěče Craiga Fostera, který rok sledoval život vybrané chobotnice. Pozoruhodný snímek je k vidění na Netflixu.

Ženy a menšiny

Akademici splnili své závazky: ocenili ženy a menšiny, a došlo i na nejstarší vítězku v historii – je jí devětaosmdesátiletá kostýmní návrhářka Anna Roth, která vyhrála za kostýmy k filmu Ma Rainey – matka blues. Na ceny nedosáhl Chicagský tribunál,který patřil též k favorizovaným adeptům.

93. oscarový ročník přinesl kromě originálního dějiště i několik milých změn – hlavní film byl vyhlášen ještě před hlavními hereckými cenami a namísto ukázek (až na výjimky) prozrazovali předávající malou zajímavost z osobní či profesní minulosti nominovaných.