Až dvanáct Oscarů může dostat antiwestern Jane Campionové Síla psa. Přesně tolik získal včera nominací od americké akademie. Kromě kategorie za nejlepší film může vyhrát i režii, adaptovaný scénář a sošky pro čtyři herce – Benedicta Cumberbatche v roli hlavní a tři ve vedlejších včetně Kirsten Dunstové.

Pokud by Campionová proměnila i nominaci za režii, stala by se první ženou, jež získá v této mužské kategorii Oscara podruhé. Poprvé vyhrála sošku za film Piano v roce 1993. Kdyby se filmu podařilo získat ceny ve všech kategoriích, v nichž je nominován, zlomila by Campionová historický rekord. Doposud jej drží trojice filmů Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále s jedenáctkou sošek na kontě.

Oscarová rarita

Letošní vyhlášení nominací přineslo jedno překvapení a jednu raritu. Kromě moderátorské dvojice vyhlašovali nominace také hasiči, zdravotníci a studenti, k nimž se studio postupně připojovalo do různých míst USA. Akademie tím vzdala hold lidem, kteří se o nás během pandemie starali a starají nejvíce.

Václav Neužil vyhrál cenu za filmového Zátopka
Slovo vítězství do naší branže nepatří, tvrdí filmový Zátopek Václav Neužil

Raritou 94. ročníku je animovaný snímek Utéct, který může vyhrát dokonce ve třech kategoriích. Kromě své animované figuruje i mezi dokumenty a neanglicky mluvenými snímky. Dokládá mimo jiné, že hranice mezi žánry se někdy stírají, podstatné je téma. Mezi herečkami bodovaly Kristen Stewartová za film Spencer a Olivia Colmanová za Temnou dceru, milým překvapením je Penelope Cruzová za výkon ve filmu Pedra Almodovara Paralelní matky.

Z herců v hlavních rolích mohou uspět Javier Bardem, Andrew Garfield nebo zmíněný Cumberbatch, a podle očekávání jsou v pětici také dva černí herci: Will Smith za film z tenisového prostředí Král Richard a Denzel Washington nominovaný za titulní roli The Tragedy of Macbeth z dílny Joela Coena.

Belfast i Temná dcera

Úspěchu se dočkal i černobílý Belfast, životopisný snímek Kennetha Branagha, kromě nejlepšího filmu může vyhrát také režii a cenu pro herečku ve vedlejší roli- Judi Denchovou. Z animovaných filmů jsou mezi adepty vedle Utéct mimo jiné Encanto, Luca a Raya a drak.

Zajímavým objevem roku je režijní debutantka, herečka Maggie Gyllenhaalová, jejíž adaptace novely Eleny Ferrante Temná dcera akademiky po právu rovněž zaujala.

Natáčení filmu Severní vítr.
Sex, drogy a rokenrol. Devadesátky byly divočina, říká dokumentarista

V zahraničních filmech jsou nominovány Sorrentinova Boží ruka, japonský Drajv maj kár nebo norský Nejhorší člověk na světě. Český Zátopek ze soutěže vypadl už v prosinci.

Pokračuje trend úspěšných filmů streamovacích platforem, letos má velké trumfy v ruce opět hlavně Netflix. Kromě Síly psa mu patří také K zemi hleď! (adept na nejlepší film), Temná dcera nebo V rytmu srdce.

Vítěze budeme znát 27. března, kdy je americká akademie tradičně vyhlásí v Dolby Theatre v Los Angeles.