Kontroverze a otázky budila nastolená oscarová kritéria už dříve, akademie je vyhlásila na podzim roku 2020. Málokdo proti nim ale zatím vystoupil tak razantně jako představitel zoologa Matta ze Spielbergových Čelistí.

„Přece mi jako tvůrci nikdo nemůže určovat, jakou morálkou se mám řídit a o kom a s kým budu točit příběhy? Film je samozřejmě i věcí komerce a vydělává peníze, ale především je to druh umění. A nemyslím, že v této zemi žije nějaká minorita či majorita, která by si přála, aby se s ní ve filmu takto zacházelo,“ prohlásil v PBS v televizní talk show Firing Line s moderátorkou Margaret Hooverovou.

Rozhovor PBS s Richardem Dreyfussem:

Zdroj: Youtube

Připomněl při ní také herecký výkon Laurence Oliviera, který hrál v roce 1965 filmového Othella. „Byl to poslední bílý herec, jenž ztvárnil se začerněnou tváří tuto postavu. A byl v ní fantastický,“ řekl na adresu Shakespearovy slavné maurské postavy, jež neukočíruje svou žárlivost.

Jamie Lee Curtis, James Hong, Michelle Yeoh, Jonathan Wang, Stephanie Hsu, Daniel Scheinert, Ke Huy Quan a Daniel Kwan, vítězové ceny za nejlepší snímek za Všechno, všude, najednou.
Kam kráčíš, Oscare? Od příštího roku ceny čekají nová pravidla

A dodal: „Mám se snad kvůli těmto pravidlům bát, že už nikdy nebudu moci hrát černého muže? Nebo ještě přijde někdo, kdo určí, že nejste-li Žid, nemůžete hrát Kupce benátského? Zešíleli jste?“

Herec, který mimochodem pochází z židovské rodiny, tak dal jako jeden z prvních jasně najevo své znechucení z takzvaně korektních soutěžních kritérií.

Ženy, černí herci, hendikep

Pravidla dodržení rozmanitosti vyhlásila americká filmová akademie v roce 2020. Jsou zahrnuta ve čtyřech kategoriích - v samotném filmu, ve štábu, studiu nebo produkční společnosti, při distribuci a marketingu projektu. Aby film mohl být zařazen do oscarového klání o nejlepší film roku, musí splnit standard rozmanitosti alespoň ve dvou z těchto čtyř kategorií. 

Týká se hlavních rolí nebo alespoň 30 procent herců a pracovníků štábu, kteří by měli pocházet nejméně ze dvou zmíněných skupin - ženy, LGBTQ+ lidé, etnické menšiny či zdravotně hendikepovaní. Případně by se mělo alespoň jedné ze skupin týkat téma filmu.

Brendan Fraser přebírá cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli za film Velryba
Ze dna až k Oscarovi. Proč zmizel Brendan Fraser z plátna? Ničilo ho trauma

„Zájem akademie se musí rozšířit, aby odrážel globální celosvětovou populaci. Musí se týkat těch, kteří filmy tvoří, i těch, kteří je konzumují. Věříme, že zavedení standardů povede k trvalé a nevyhnutelné změně celého filmového průmyslu,“ oznámil před dvěma lety šéf akademie David Rubin v tiskovém prohlášení.

Filmy, jež budou chtít zápolit o hlavní cenu, budou muset spolu s přihláškou odevzdávat i vyplněný dotazník dokazující rozmanitost celého projektu. Dotazníky budou neveřejné a určené jen členům poroty.