Sociální satira Parazit, která je nominovaná v šesti kategoriích, by se mohla zapsat do historie Oscarů. Dosud totiž hlavní kategorii nejlepší film nevyhrál žádný neanglicky mluvený snímek.

Nejvíce nominací, celkem 11, má letos temné psychologické drama Joker režiséra Todda Phillipse, inspirované batmanovskými komiksy, jehož hlavní protagonista Joaquin Phoenix je mnohými považován za favorita na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli.

Jako nejlepší herečku v hlavní roli za minulý rok tipují filmoví kritici Renée Zellwegerovou za snímek Judy o herečce a zpěvačce Judy Garlandové.

Deset nominací mají kromě dramatu 1917 i gangsterka Martina Scorseseho Irčan a vzpomínka na staré hollywoodské časy Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina, jehož snímek má podle kritiků skoro jistého Oscara za vedlejší mužskou roli pro Brada Pitta.

Netflix získal 24 nominací

Favoritkou na zlatou sošku pro herečku ve vedlejší roli je Laura Dernová za roli rozvodové advokátky ve snímku Manželská historie, který vyšel z dílny společnosti Netflix. Tato firma poskytující streamovací služby letos získala 24 nominací, což je nejvíce pro filmovou společnost v letošním oscarovém klání.

Česko má letos v boji o Oscary dva zástupce. Jedním z nich je loutkový film Dcera, za nějž studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová získala mimo jiné loni v září studentského Oscara a minulý měsíc cenu na festivalu nezávislých filmů Sundance. Kvůli ceremonii a s ní spojenými akcemi filmový tým Dcery do Los Angeles dorazil už s týdenním předstihem, uvedla producentka snímku Zuzana Roháčová.

"Vkus akademiků je rozdílný, sami nevíme, kdo sošku získá, ale cítíme, že naše šance jsou vysoké. Samotná nominace pro nás představuje velký úspěch, nebudeme tedy zklamaní, pokud Oscara nedostaneme. Pro mě osobně je to obrovská a naprosto nepřenositelná zkušenost. Jsem velmi ráda, že jsem toho všeho součástí a mám tak příležitost nahlédnout, jak funguje svět Hollywoodu," řekla Roháčová.

Českou stopu má i film Králíček Jojo, kde je za scénografii nominovaná Češka Nora Sopková spolu s Novozélanďanem Ra Vincentem. Tento satirický příběh chlapce, jemuž imaginární přítel Adolf Hitler ztvárněný režisérem Taikou Waititim pomáhá stát se řádným nacistou, se z velké části točil v ČR.