Ostatně, připusťme, že málokdo zfilmového světa si dokázal představit vyhlášení Oscarů na tuctové tiskové konferenci. Kdyby to opravdu tak dopadlo, bylo by to poprvé vhistorii této prestižní události…

Oscarové televizní přenosy bývají vUSA druhým nejsledovanějším pořadem– hned za finále ligy amerického fotbalu Super Bowl. Vloni je například vidělo přes čtyřicet milionu diváků a desítky dalších vostatních státech. Letos bude show opět moderovat komik Jon Stewart známý ze satirického pořadu The Daily Show. Celá sláva vypukne ve dvě hodiny ráno středoevropského času zneděle 24.na pondělí 25.února vtradičním útočišti– hollywoodském Kodak Theatre.

Dominují Coeni

Ocenu za nejlepší film se letos uchází Pokání, Juno, Michael Clayton, Tahle země není pro starý a Až na krev. Pokud jde onejlepší režiséry, svedou mezi sebou boj bratři Coenové (Tahle země není pro starý), Paul T. Anderson (Až na krev), Tony Gilroy (Michael Clayton), Jason Reitman (Juno) a Julian Schnabel (Skafandr a motýl). Onejlepšího herce vhlavní roli budou bojovat George Clooney, Daniel Day-Lewis, Johnny Depp, Tommy Lee Jones a Viggo Mortensen, mezi herečkami vhalvní roli budou Cate Blanchettová, Julie Christineová, Marion Cotillardová, Laura Linneyová a Ellen Pageová.

Největšími favority jsou dva filmy– Tahle země není pro starý a Až na krev– oba posbíraly po osmi nominacích. Bratři Coenovi jsou letos nominováni dokonce čtyřikrát, a to za režii, film, adaptaci scénáře a střih– to vše za jediný snímek. Pokud by získali všechny ceny, byl by to další rekord– za tentýž film vyhráli čtyři Oscary vhistorii kinematografie zatím jen Alan Menken a Warren Beatty.

Na letošních Oscarech můžeme držet palce idvěma Čechům. Za podíl na scénáři knejlepšímu animovanému filmu roku (Ratatouille) získal nominaci Jan Pinkava a zapomenout nesmíme ani na Markétu Irglovou snominací za původní píseň kfilmuOnce.

Show opět na HBO

Na víc než dvouhodinový maraton oscarových vítězů, hudby a obsáhlých děkovaček se tradičně můžeme podívat na kabelové stanici HBO. Letos už pojedenácté. Komentovaným přímým přenosem budou provázet Tomáš Baldýnský, František Fuka a Saša Michailidis.

Bonusem pro milovníky začátků a červených běhounů je iodvysílání oblíbených příchodů a promenád hollywoodských hvězd po legendárním koberci před Kodak Theatre. HBO je českým a slovenským divákům nabídne už od půlnoci. Kdo dává přednost spánku před litry kávy za kuropění, může se na Oscary podívat vobvyklém zkráceném záznamu vpondělí večer od 22.05.Od 23.40pak následuje další novinka– ohlednutí za letošními vítězi sprostým titulem „Vítězové“.

Slavnostní události je možné se zúčastnit– stejně jako loni– díky veřejnému vysílání pro návštěvníky sálů multiplexů Palace Cinemas. VPraze se konají ve Slovanském domě, nově pak ive Velkém Špalíčku vBrně a vAuparku vBratislavě.

JANA PODSKALSKÁ