Hoffman byl nalezen před polednem místního času (kolem 18:00 SEČ) v koupelně ve svém bytě v newyorské West Village. Objevil ho scénárista David Katz, který se mu nemohl dovolat. Newyorská policie teprve zjišťuje důvod úmrtí, ale některá americká média citují policejní zdroje uvádějící jako pravděpodobnou příčinu předávkování drogami.

Podle listu The New York Times vyšetřovatelé zjistili, že měl v ruce injekční stříkačku a obálku zřejmě s heroinem. "Je dost zjevné, že to bylo předávkování," řekl deníku nejmenovaný policista.

Slavné vedlejší role

Hoffman byl poměrně dlouho znám jako výrazný herec vedlejších filmových rolí jako ve snímcích Hříšné noci, Big Lebowski a Magnolia. Teprve v posledních letech se prosadil i v hlavních úlohách. Zazářil především ve snímku o slavném americkém autorovi Trumanu Capotem a jeho románu Chladnokrevně, za který v roce 2006 dostal Oscara.

Na Oscara za vedlejší herecký výkon byl ještě nominován v roce 2007 za úlohu agenta CIA ve snímku Soukromá válka pana Wilsona. Před dvěma lety byl znovu navržen za roli charismatického vůdce duchovního hnutí v dramatu Paula Thomase Andersona Mistr. V roce 2011 hrál šéfa volební kampaně ve snímku George Clooneyho z politického prostředí Den zrady. Naposledy se objevil ve fantasy snímku Hunger Games: Vražedná pomsta.

Má za sebou i řadu významných divadelních rolí. V roce 2001 hrál v New Yorku v Rackovi A. P. Čechova s Natalií Portmanovou, před dvěma lety sklidil chválu za hlavní roli v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího. Byl nominován třikrát na divadelní cenu Tony.

Drogy v mládí

V roce 2006 mluvil o tom, že po studiu na herecké škole na Newyorské univerzitě propadl alkoholu a drogám. "Jel jsem ve všem, v drogách, alkoholu. Bral jsem všechno, k čemu jsem se dostal," řekl tehdy v televizním rozhovoru. Velmi rychle ale šel na léčení. "Ve 22 letech jsem vystřízlivěl," řekl. "Začal jsem mít panický strach o život."

V nedávných rozhovorech připustil, že loni "do toho opět spadl" poté, co se 23 let drog nedotkl. Byl údajně rovněž deset dní na léčení.
Hoffman měl se svou partnerkou kostýmní výtvarnicí Mimi O'Donnellovou syna a dvě dcery.

Philip Seymour Hoffman  (23. července 1967 v americkém Fairportu)
Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo devět let a Philip spolu se svými třemi sourozenci vyrůstal u matky, která byla aktivistkou za ženská a občanská práva.
S herectvím začínal na regionálních divadelních scénách, například v Chicagu, kde se představil v Shakespearově Kupci benátském. První velkou filmovou roli dostal ve snímku Vůně ženy (1992). Postupně se zařadil mezi nejvíce oceňované charakterní herce a hrál ve filmech jako Hříšné noci (1997), Štěstí (1998) a Návrat do Cold Mountain (2003).
Kvůli své zavalité, neforemné postavě býval často obsazován do vedlejších rolí protivných, závistivých a zakomplexovaných lidí. Sám herec se ke svému vzhledu stavěl s humorem.
V roce 2010 si vyzkoušel i filmovou režii, vedle toho se dlouhodobě věnoval i té divadelní.
Jeho dlouholetou životní partnerkou byla kostýmní výtvarnice Mimi O'Donellová, se kterou se seznámil při natáčení v roce 1999.
S Mimi měl tři děti; syna Coopera Alexandera, který se narodil v roce 2003, a dcery Tallulah (2006) a Willu (2008).