Vdovy jsou volným remakem stejnojmenného seriálu Iana Toyntona z roku 1983. Líčí příběh čtyř žen, jež musí po nečekané smrti manželů při nezdařené loupeži čelit agresivnímu útoku jejich mafiánských věřitelů. Filmový scénář napsal McQueen se spisovatelkou Gillian Flynn, přebornicí na mrazivé thrillery (Zmizelá, Ostré předměty). Dlužno říct, že dobře, i když výsledek na plátně v délce 129 minut působí místy trochu zdlouhavě.

Květinky? Ranařky!

Vyrovnávají to herci. Slizký hajzl v bravurním podání Collina Farrella je úchvatný. Kvůli němu a zejména dámskému kvartetu v čele s ostrou Violou Davis, Michelle Rodriguez a Elizabeth Debicki stojí film za vidění. McQueen věděl, co dělá, když přizval ke scénáři právě Gillian Flynn. Málokdo dnes umí napsat tak silné ženské typy jako ona. Její hrdinky nejsou choulostivé květinky, co čekají na prince na bílém koni. Ty si umí poradit v každé situaci (i když jsou často vnitřně zranitelné).

Ilustrační foto.
Předávání filmových cen Oscar bude moderovat americký komik Kevin Hart

Letos jsme se o tom mohli přesvědčit v seriálu Ostré předměty (HBO), pro nějž podle své knižní předlohy stvořila cynickou reportérku Camille, kterou nedojme žádná hrůza a panáky do sebe hází jak šerif po službě. Skvostně ji zahrála Amy Adams.

Ranařek, jež se hned tak nezaleknou, najdeme na plátně více. Vzpomeňme na ostřílené duo z filmu Thelma a Louise v podání Geeny Davis a Susan Sarandon. I ony jsou z rodu těch, které zprvu žily běžné životy. Dokud je nešťastná souhra okolností nepostavila na opačnou stranu zákona. Naivce Thelmě se Alice z aktuálních Vdov dosti blíží. Vděčné ženské figury klamající nevinnou tváří a světlou hřívou, které si v jednu chvíli užasle a s nechutí prohlížejí pistoli, aby z ní za pár hodin chladnokrevně vystřelily.

Mstivá nevěsta

A nelze tu nevzpomenout na Beatrix Kiddo z kultovního Tarantinova Kill Billa, která je upřímně díky výkonu Umy Thurman prostě nejlepší. Vyseká se (doslova) z dřevěné rakve, potrénuje se samurajským mečem i džbery vody na nekonečných schodech a pak si jde nelítostně pro svou pomstu krvavé nevěsty, jíž Bill zkazil veselku. Ostatně i její soupeřka, jednooká Elle Driver s tváří Daryl Hannah, je dost od rány.

Režisér Steven Spielberg.
Steven Spielberg se vrací k reálnému soudnímu dramatu Chicago 7

Pak tu máme Natašu Romanovovou alias Černou vdovu. Tvrdou členku Avengers, jež na rozdíl od kolegů nemá superschopnosti, zato je dokonale vycvičený střelec. Dlužno přiznat, že Scarlett Johansson jí dala velký šarm. A jen pro úplnost: Mindy Macready. Prakticky ještě dívenka, zato ostrá. Superhrdinka z komiksové parodie Kick-Ass je k sežrání, alespoň v prvním filmu určitě. Také typ, který mate tělem výrazem holčička, nasazením zabiják. Ani tuhle děvenku, s níž navrch mlátí puberta, by nebylo radno potkat v reálu.