Filmoví nadšenci sem leckdy jezdí, aby porovnali, jak se vlaková stanice po více než čtyřiceti letech změnila. Loděnice leží ve středních Čechách v Křivoklátské vrchovině v údolí, kterým protéká potok Kačák. Divoké kachny na něm opravdu žijí. Kdo nechce přijet do této obce vlakem na nádraží, může využít dálnice D5 Praha Plzeň, která tudy vede.

Ve filmu si zahráli i místní

Ve filmu si zahráli i místní obyvatelé včetně všech loděnických ajznboňáků. Tatínka Miloše Hrmy si zahrál tehdejší náčelník loděnické stanice Bohumil Cajthaml. Režisér Jiří Menzel dal malou roli příslušníka wehrmachtu i bývalému starostovi obce malíři Karlu Patákovi, který se přímo na nádraží narodil před druhou světovou válkou.

Proslavenou železniční stanici oddělila časem od obce dálnice do Plzně. Podle vlaků dřív místní věděli, kolik je hodin. Nyní je přes kamiony z dálnice neslyší. V loděnici byla natočena i nezapomenutelná scéna s razítkováním zadečku Zdeničky Svaté (Jitky Zelenohorské). Josef Somr, který výborně ztvárnil výpravčího Hubičku, před časem vzpomínal, jak natáčení na nádraží probíhalo.

Netočilo se ve skutečné dopravní kanceláři, která je dnes tam, kde byla i v šedesátých letech. Pro filmování se zřídila „druhá dopravní kancelář z prostornější čekárny". V ní se instaloval i druhý řídící přístroj a stylový nábytek. Na kancelář přednosty, kde Viktoria Freie (Naďa Urbánková) spolu s Milošem Hrmou (Václavem Neckářem) přetrhli vikslajvantové kanape, se přeměnila tehdejší zavazadlovna staničního dělníka.

Václav Neckář měl dietu a jedl jen krupicovou kaši

Dnes je tam relévová místnost. Pro tenkrát dvaadvacetiletého Václava Neckáře byl Hrma první filmovou rolí. Zpěvák a herec před natáčením prodělal žloutenku a musel držet přísnou dietu. Maminka Karla Patáka, jejíž manžel byl nákladní pokladník, nosila na plac Neckářovi krupicovou kaši.

Závěr. Už je tomu 46 let, co se natočil tento úspěšný film a zároveň to byl příchod Václava Dubského Neckáře do Prahy, a to do divadla Rokoko, kam ho Jiřímu Šaškovi doporučil profesor Miloš Nedbal s tím, že jde o synovce herce Eduarda Dubského.

JAROSLAV DUŠEK