Drama z nejvyšších hor světa, životopisný snímek oceněný v Benátkách, dva domácí dokumenty a dva animované příběhy. To jsou novinky, jež vstoupí ve čtvrtek do kin.

Na plátně se představí hned dva filmy z festivalu v Benátkách. Everest slavnou přehlídku na italském Lidu zkraje září otvíral a zajímavý je mimo jiné tím, že rekonstruuje s jistou tvůrčí licencí skutečnou událost. Islandský režisér Baltasar Kormákur, jehož Severní blata vyhrála v roce 2007 karlovarský festival, natočil ve velkorysé americké koprodukci syrovou podívanou z tragického výstupu skupiny horolezců v půli 90. let na legendární osmitisícovku. A aby divákům zprostředkoval opravdu autentický zážitek, sáhl tentokrát k technologii 3D. Která, dlužno přiznat, tu má své opodstatnění. Ledový vichr, vánice i ostré horské slunce, jež se natáčely částečně v Itálii, částečně v Nepálu, tu mají v trojrozměrném podání svou magii. Scénář vznikl na motivy knihy Into thin Air Jona Krakauera, který se osobně zúčastnil expedice, při níž 11. května 1996 sněžná bouře zabila za jediný den nedaleko vrcholu několik horolezců. V hlavních rolích si zápas s přírodními živly zkusili mj. Jake Gyllenhaal, Clive Standen, Josh Brolin a Sam Worthington, jejich ženské protějšky v domácích kulisách ztvárnily Robin Wrightová a Keira Knightleyová.

Francouzský film Marguerite, který si z benátského festivalu odnesl cenu P. Nazareno Taddei Award a vznikal v českých kulisách, nahlíží do života Marguerite Dumontové, zámožné milovnice opery. Tato žena miluje společnost a zpěv, celé roky pořádá na svém panství komorní koncerty pro hosty. Má to ale jeden háček: zpívá falešně a nikdo si netroufá říct jí pravdu. Její velkou vášeň pro hudbu provází velká lež, jež nabude groteskních rozměrů, když si Marguerite usmyslí zpívat před skutečným publikem v Opeře… Vynikající výkon ve filmu Xaviera Giannoliho podává Catherine Frotová v titulní roli.

Václav Kučera věnoval svůj dokument s poněkud dlouhým názvem Takovej barevnej vocas letící komety Filipu Topolovi, skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi kapely Psí vojáci. S použitím archivů, rodinných alb a vzpomínek řady přátel, muzikantů a jeho blízkých (mimo jiné bratra Jáchyma Topola) skládá portrét muže, jehož posedlost se jmenovala hudba a který žil na pódiu za klavírem, zatímco v soukromí působil plaše. Druhý domácí film, hodinový dokument Boží mlýny je dílem Josefa Císařovského, který v něm zachytil pamětníky a starousedlíky zaniklých šumavských obcí. „Je to poslední generace, která ještě může podat svědectví o předválečné Šumavě. Dům mého dědy zmizel beze stopy, na jeho místě je jen tráva," říká režisér, podle něhož jsou takových míst v pohraničí stovky. „Cenné dobové fotografie mi poskytli němečtí usedlíci, kteří na Šumavu vzpomínají s pokorou a láskou." Film se vrací ke kořenům někdejšího společného česko-německého prostoru, který poznamenala plodná spolupráce, ale i svár a osudné poválečné momenty.

Snímek se záhadným titulem Lokal Filmis pochází ze slovenské produkce. Jakub Kroner natočil celovečerní animovaný film, na který se, jak praví úvodní slova vypravěče, čekalo dvacet dva let. A podle staré legendy se prý „má narodit hrdina, který zachrání svět…" Staré cikánské proroctví totiž předpovídá příchod mesiáše z rómské osady – a tím je ve filmu Rytmaus, z něhož se postupně stane nejznámější rapper v Evropě. První rapper, jenž se posléze rozhodne kandidovat na prezidenta. A to není všechno, Slovensko se díky prodeji čisté pitné vody stává světovou velmocí… Námět prozrazuje, že vážně se mnoho věcí v tomto filmu brát nedá. Naopak, talentovaný režisér, jehož Love běžela i u nás, si bere na paškál různé domácí jevy, počínaje nacionalismem a konče nedostatkem smyslu pro humor. Scénář vznikl na motivy úspěšného online projektu Lokal TV.

Druhý animovaný film Hotel Transylvánie 2 je z dílny Sony Pictures a navazuje na předchozí stejnojmenný snímek se známými hrdiny. Hotelu Transylvánie se začíná dařit, protože Dracula přece jen zmírnil své zásady, že do jeho pokojů krom příšer nikdo nesmí. Pochmurný hotel vysoko v horách se tedy konečně otevírá i lidským hostům. Za zataženými závěsy ale Draculu sžírají pochybnosti o tom, zda se jeho napůl lidský a napůl upíří vnuk Dennis vůbec někdy stane upírem. Vše navíc zkomplikuje Draculův nerudný otec, který žádné poloviční upíry nehodlá brát na milost… Režisér Genndy Tartakovsky udržel stejně milou a humornou linku příběhu, jakou zvolil v prvním filmu, stejného scenáristu Roberta Smigela doplnil jen herec Adam Sandler, který namluvil Draculu v originální verzi. My ovšem uslyšíme v českém dabingu Petra Rychlého.