Pražské kino Aero je proslulé osvícenými nápady na neobvyklé cykly, profily filmařů či přehlídky. Jednou znejbizarnějších je tzv. Festival otrlého diváka, který kino pořádá již počtvrté a který startuje dnesvečer.

Jestli existují filmy, které se určitým způsobem vymykají běžným normám filmové estetiky a očekávání průměrného diváka, pak mají své místo právě tady. Avěřte, že některé znich překračují jisté hranice opravdu daleko a vyžadují poučeného cynického diváka, který už na plátně leccos viděl… Jde totiž ofilmy, které vesměs kontroverzním stylem reflektují citlivé otázky mezilidských vztahů a naší existence, např. sexualitu a normy lidského chování. Díky nim můžete sdílet představy tvůrců, kteří vidí svět ifilmové umění řekněme trochu „jinak“, než je vkraji zvykem.

Jen namátkou pár letošních titulů, které hovoří za vše– Och, ten domovní profiwrestling (který festival zahajuje), Kýbl krve, Demence 13, Hluboké hrdlo, Hvězdná srážka, Krtek či Atomová nevěsta. Motiv šíleného vědce ukrytého vopuštěné vile vAtomové nevěstě upomíná na Whaleovu frankensteinovskou sérii, Hvězdná srážka omračuje svou neskutečnou naivitou a hereckou kombinací– vhlavních rolích potkáme Christophera Plummera a Davida Hasselhoffa svěčným křečovitým úsměvem na tváři. Sexuální mašina: sezóna obscenit přináší pohled do zákulisí svérázné ženy, pro niž jsou muži jen prostředky sexuálních hrátek, jinak je na ně pohlíženo jako na dětinské šašky. Demence 13možná překvapí fanoušky Francise F. Coppoly, který dostal ve čtyřiadvaceti šanci od otce začínajících filmařů Rogera Cormana, aby natočil svůj debut. Černobílá Demence 13má nejblíž ke gotickému hororu, nabízí úžasně děsivou atmosféru a už zkraje prozrazuje talent svého tvůrce. Do programu je premiérově zařazen inový, už čtvrtý film oneohroženém dlouhovlasém borci Rambo: Do pekla azpět.

Projekcím předchází lektorský úvod, po nejkontroverzněj­ších filmech jsou připraveny diskuze, kde mohou diváci dát volný průchod emocem. Jen pro zajímavost– vanketě příznivců festivalu vyhlášené před jeho začátkem bodoval vletošním programu den věnovaný pornografii. Apak že jsou čeští diváci prudérní…

Jana Podskalská