“Jsem šťastný, že v Cannes prší, to jsem tu ještě nezažil,” zahájil setkání s médii španělský filmař, který se u francouzského publika i kritiky těší značného uznání. Koneckonců, v tradičním žebříčku francouzských recenzentů na festivalu posbíral Almodóvar rekordních jedenáct palmiček (nejvyšší ohodnocení filmu), což se běžně soutěžícím tvůrcům nestává.

Elton John na filmovém festivalu v Cannes
Elton John rozsvítil Cannes. Film Rocketman zachycuje jeho život

Film, v němž se životem zmuchlaný hrdina vrací do dětství a k matce, měl noblesní casting. Hlavní roli stárnoucího režiséra, jenž žije osaměle a tlumí fyzickou bolest prášky, na nichž je závislý, svěřil Antoniu Banderasovi. Jeho matku v dětství hraje Penelope Cruz. Oba dorazili do Cannes ve fantastické kondici. Antoniův šarm – jak to u mužů bývá - zraje s věkem, u Penelope naopak jako by se čas zastavil.

Zabít Banderase

“Musel jsem zabít Banderase, abych mohl být Salvatorem,” přiznal herec, který se k práci s Almodovarem vrátil po dvaceti letech kariéry a života v USA, kde má rodinu. “Byl jsem dlouho pryč, mám tam už svůj jiný život. Vláčel jsem ta minulá léta do Španělska jako břemeno, a když jsem to Pedrovi před natáčením řekl, opáčil: “Nezajímá mě, co vláčíš. Ta dvě desetiletí nejsou pro mě ani náš film důležitá. Prostě buď Salvatorem, hraj, jak ho cítíš.”

Jeho hrdina žije v krásném, elegantním bytě a dopřává si dobré jídlo i pití, jinak ale prožívá chvíle tvůrčího vyhoření, bolestí páteře a samoty.

V hlavní roli opět Keanu Reeves
Štvaná zvěř v kinech. Zabiják John Wick je zpět

Autoterapii nachází v psaní textu, v němž se vrací do obrazů šťastného dětství, života s matkou a takřka nepřítomným otcem, vybavuje si iniciační zážitek z náhodného pohledu na umývajícího se malíře, jenž v něm zažehl touhu po mužském těle… I na první lásku, která se mu po letech nečekaně ohlásí, a pro kterou je – na rozdíl od něj – síla vzájemného citu už minulostí.

Penelope Cruzová ve snímku Bolest a slávaZdroj: Archiv

Je to snímek velmi osobní, asi nejvíce ze všech, které režisér natočil. Svědčí o tom koneckonců i obsazení hlavních dvou rolí herci, kteří hráli v jeho starších snímcích. Almodovar, též autor scénáře, sice odmítá, že by prožil vše, co Salvator na plátně. Připouští ale spojitosti. Ostatně jeho hrdina žije v Madridu, je filmař a stárnoucí gay, jenž se ohlíží za životem.

“Vše, co žiju, všechny mé cesty a pocity se odrážejí v mých filmech,” shrnuje potutelně a dodává, že skrze některé situace a dialogy v Bolesti a slávě si uvědomil vlastní rodinná pouta a klíčové okamžiky. Salvatorovu závislost na práškách nezná, má prý jinou. “Potřebuji spát osm hodin denně a točit filmy. A být zdravý,” usmívá se.

Nejšťastnější dny

Z intenzívních osobních pocitů z tohoto projektu se vyznali na tiskovce I herci. “Je to krásný návrat. A pokud jde o mou závislost, mám ji na své rodině, Španělsku, filmu a Pedrovi,” shrnula Penelope.

Ve střehu. Bill Murray, Chloë Sevigny a Adam Driver
Déšť, gender a zombíci. Filmový festival v Cannes vypukl

“Měla jsem tu čest potkat se s Pedrovou matkou a uvědomila jsem si díky hovorům s ní, jaké měl dětství a vztahy. Proč je takový, jaký je a proč ho máme všichni rádi,” řekla se slzami v očích. “Film samotný mi pak otevřel dveře k mým vlastním rodinným vazbám a věcem, které jsou pro mě důležité.”

“Ty letní měsíce, které jsme strávili na natáčení, byly nejšťastnější v mém profesním životě,” vyznal se Banderas. “A zůstanou v mé mysli navždy.”

Mezinárodní filmový festival v Cannes čeká na hvězdy
Cannes čeká na hvězdy. Světovou premiéru si odbude i dokument Třeštíkové