Ondřej Kepka, člen festivalové poroty, Michal Jančařík, moderátor festivalového programu: pánové, kdy jste se naposled pořádně zasmáli?
OK: Já se směji pořád, jak to jde.
MJ: Já mám malé holčičky, s těmi dětmi to je každý den.

Ondro, vy jako porotce – znáte všechny filmy předem nebo chodíte až na festivalové produkce?
OK: Já toho předem moc nevidím. Snažím se chodit na promítání během festivalu, protože člověk pak může všechny ty čerstvé zážitky porovnávat.

Novoměstský hrnec je festival smíchu – musíte jako člen poroty sledovat míru humoru v jednotlivých snímcích?
OK: Ano, sleduji, jestli je to dobrá komedie. Můj osobní vkus jsou buď komedie Václava Vorlíčka, nebo  cokoliv s mým milovaným komikem Pierrem Richardem.

Pánové, je to pro vás těžké, jen tak se zasmát?
MJ: Já jsem nevděčný divák, já se málo směji. Lidé okolo mne v tom kině se smějí hodně a já čekám, kdy to přijde.

Nedávno vyšel rozhovor s Milanem Lasicou a měl titulek „Humor se změnil". Je to tak?
OK: Jmenoval jste Milana Lasicu, manžela Magdy Vášáryové. Nedávno zemřel  její sestře Emílii manžel vynikající výtvarník Milam Čorba. Byli jsme na pohřbu v Bratislavě a Milan Lasica měl smuteční  projev.  Všichni před ním mluvili krásně. A Milan Lasica přišel a řeknu vám, my tam zažili  něco neuvěřitelného. On řekl něco tak vtipného, že se lidi na pohřbu smáli. Všichni. Ale samozřejmě s obrovskou úctou k zemřelému. Tam jsem si uvědomil, že ten nejlepší humor – já miluji Lasicu –  to je pro mě humor mého srdce, je chytrý, je vzdělaný, kombinuje ty chvíle, on dokáže vybalancovat, když člověk pláče a zároveň se směje. On říká – Milane, počkej na mě , myslel v tom nebi, kam bys taky chodil.  A ten sál najednou vybuchl smíchy.  Ten sál, který slzel, předtím, kdy Martin Huba mluvil, tak tekly proudy slz. A to je to největší. Toho dosáhnout, to je absolutní, to je takový vrchol hodný olympijské medaile.

Jaká je záruka, že se jako porotce budete rozhodovat objektivně?
OK: Snažíme se, ale člověk jako porotce by měl být vnímavý nejen subjektivně. Já mám rád Milana Lasicu, ale musím uznat, že třeba humor Tomáše Magnuska má svoji kvalitu, ten je úplně někde jinde. Nebo humor Zdeňka Trošky. Člověk se musí snažit, co mu síly stačí.

Do zahájení festivalu zbývá pár dnů. Jak se připravuje moderátor?
MJ: Já se přípravě věnuji dnem i nocí, a to velmi pečlivě. Zjišťuji si něco málo o všech filmech, ale jenom tolik, aby ve mně zůstala dychtivost – stejně jako u diváků. Nechci mít ten odstup, že už jsem to viděl. Tam je kouzlo toho okamžiku,  kvůli kterému vlastně lidé na festival jezdí a který vlastně vytváří nádhernou atmosféru.