„S nápadem, že by jóga mohla podpořit některé lidi, jsem se jednoho rána vzbudila. Spoustu lidí k józe přivedly zdravotní důvody. V takových případech by se měl lektor věnovat jen malé skupince lidí, leckdy diagnóza vyžaduje zcela individuální přístup a cvičí s jedním člověkem. Podmínkou je i pravidelná výuka. Minimálně jednou týdně, tři až šest měsíců. Takový cyklus za měsíc už něco stojí. A to si někteří lidé nemohou dovolit. Zvlášť senioři a maminky samoživitelky, lidé dlouhodobě nemocní.

Také děti s poruchou ADD nebo ADHD vyžadují mimořádný přístup, hlavně dost času a trpělivosti. Mám kolem sebe úžasné lektory, kteří vymýšlejí speciální programy na pomoc řadě obtíží. Yoga Help chce umožnit navštěvovat lekce jógy i klientům, kteří mají hlouběji do kapsy. Naší snahou také je podpořit i lektory a studia jógy v realizaci jejich projektů. Když jsem si to takhle srovnala v hlavě, už jsem myšlenky Yoga Help nepustila,“ vykládá Petra Špindlerová na zahrádce jedné pražské kavárny, kde jsme se sešly.

Říká se, že jóga pomáhá především zhubnout
Tohle slýchám od nových adeptů velmi často. Jóga zklidní především hlavu, člověk začne jinak myslet, jinak přistupuje k životu a díky tomu třeba i zhubne. Každý, kdo s jógou začíná, by si o ní mohl něco přečíst. Prostřednictvím jógy lze alespoň částečně řešit různé problémy. Jedna moje kolegyně dochází do stacionáře a cvičí jógu s babičkami a dědečky na židlích. Existuje jóga pro diabetes, jóga proti stresu, pomáhá s nespavostí, se syndromem vyhoření, hormonální jóga atd. Autistické děti mají v oblibě některá jógová cvičení a velmi jim pomáhají. Víte například, že speciální cvičení podporuje muže v překonání jejich andropauzy?

Ne, častěji se řeší, jak překonat klimakterium žen.
Jóga jej dokáže usnadnit nejen ženám, ale i mužům. Ti také pociťují první příznaky stárnutí a v tomto období jim obvykle začíná růst bříško. Škála možností, kde může jóga pomoci, je široká a jen doufám, že se nám bude dařit shánět peníze.

Máte už plány, jak je získat?
Nejdřív jsem si uvědomila, že musím mít nějakého spolehlivého parťáka. Nejlépe sportovce. Jóga je taky určitý druh sportu, ale já ji vnímám jako celostní pohyb, který vás léčí od hlavy až po paty včetně vaší duše. Okamžitě jsem myslela na Václava Němečka, bývalého fotbalového reprezentanta Sparty, který na mé lekce jógy chodí a jsme letití kamarádi. S nadační činností nemáme zkušenosti, ale do Yoga Help jdeme s otevřenou náručí. Možná, že na začátku nebude všechno zcela profesionální, třeba administrativa nebo produkce, ale zas to bude od srdce.

A ty peníze?
No, vidíte, málem bych zapomněla, pár nápadů už máme. V hotelu Hilton pořádáme na podzim workshop, malování hrníčků s motivy jógy, které se pak následně budou dražit. Hrníčky s jógovými pozicemi, navrhla mladá, kreativní výtvarnice Eliška Konečná. Naši známí, herci a sportovci, nám přislíbili, že hrníčky také, s její pomocí, vlastnoručně namalují. Karolína Tůmová, designérka, která se specializuje na oblečení pro jógu, teď navrhla nádherná trička z biobavlny a bambusem s naším logem YH. Každý, kdo triko viděl, ho okamžitě chtěl. Musela jsem dva první vzorky doslova bránit. Stále eviduji vyšší poptávku, než je zatím nabídka. A z toho mám velkou radost.

Co způsobilo, že jste se tak zamilovala do jógy?
Vážně koketovat jsem s ní začala někdy v roce 2000. Vždycky jsem cítila ohromnou touhu jet do Indie, aniž jsem věděla, co mě tam čeká. Právě s jógou jsem si z ní kousek přivezla domů a před 9 lety jsem ji začala učit. Chtěla jsem si k výuce doplnit vzdělání, jeho proces je nekonečný. Vždycky říkám svým dětem, že vědomosti a zážitky jim nikdo nevezme, tak přistupuji k životu.

Vystudovala jsem FTVS UK ve spolupráci s Českou akademií jógy (jógová terapie I.) pak jsem absolvovala několik kursů v zahraničí. Jóga u nás získala po revoluci na popularitě, v zemích západní Evropy objevili její sílu daleko dříve. Je stále, kde se učit. Kdysi jsem tady obíhala dvě studia, víc jich tu nebylo. V jednom z nich učila Indka a díky ní mě jóga chytla naplno, pomáhala mi, fungovala jako vynikající antidepresivum, což jsem v některých obdobích mého života potřebovala.

Pořád vás baví učit?
Čím dál tím víc, učím poměrně dost. Lákají mě nové projekty. Hodně se věnuji dětem, předškolákům, školákům. Moc ráda cvičím s dívkami – teenagery. Říkám jim „týnky“. Když jsem s nimi začínala, všichni kolem si klepali na čelo, jak chci zvládnout puberťačky a zklidňovat jejich mysl. Mám tři lekce, je jich celkem přes 40 a chvíle s nimi, jsou moje nejhezčí lekce. A taky jim trochu závidím.

Co jim závidíte?
Možnosti, které mají, aby se dozvěděly všechno o svém těle. Takovou příležitost jsem já jako dospívající neměla. Na co jsme si nepřišly samy, neřekla nám kamarádka nebo jsme si nějaké vědomosti nevyčetly v tehdy snad v jediné knize pro dospívající děvčata, to jsme nevěděly. Dneska jim prostřednictvím jógy pomáhám a ony se mohou se mnou podělit o své starosti. Když jsem končila studia, zvolila jsem si téma závěrečné práce „Vliv jógy na psychiku teenagerů“.

Pozorovala jsem je, studovala a jedna z těch dívek mi zcela spontánně nabídla, že jestli chci, napíší mi, co se s nimi děje, jak je jóga ovlivňuje. Byla jsem nadšená. Ačkoliv jsem je nabádala, aby byly poctivé a svěřily mi třeba i negativní prožitky, dostala jsem tak nádherné zpětné vazby, že se mi chtělo brečet. Dozvěděla jsem se, jak některé věci vnímají, jak vnímají mě. Dvě nebo tři ukázky jsem do závěru práce zařadila.

Prozradíte, co jste zjistila?
Potvrdila jsem si, že jsou velmi citlivé bytosti, které hodně přemýšlejí a nenechají se ničit tlakem masmédií, aby měly 90 – 60 – 90 a pokud takových měr nedosahuji, jsou nepoužitelné. K tomu musí oblékat vše, co je in, jinak neobstojí, chtějí-li se někomu líbit… Potěšilo mě, jak se s tím srovnávají a snažím se jim pomáhat, aby si udržely nadhled a byly své.

Představte si, že taková dívka prochází pubertou, malinko přibere a otevře časopis, kde jsou fotografie modelek, čím hubenějších, tím údajně půvabnějších. Jak se asi čtenářky cítí, často o tom přemýšlím a taky mě napadá, co to asi dělá s kluky, když se jim servírují vychrtlé dívky jako vzory ženskosti. I nás zralejší pohlcuje podobně cílená strategie. Stárnutí je zakázané. Jenže já budu jako indiánská babička, samá vráska. Nepřijde mi příslušné se uměle omlazovat. Navíc jsem přesvědčená, že kdo přirozené stárnutí zvládne, stárne krásně.

I v tom vám pomáhá jóga?
A jak! Zvláště jógová filosofie. Dostala jsem se k ní díky profesoru Rudolfu Skarnizlovi, který se přes 60 let zabýval praktickou i teoretickou částí filosofie jógy. Už zemřel, ale jeho webové stránky mají stále hodně příznivců. Nebo pan docent Vele, který se věnoval rehabilitaci a inicioval založení Kineziologické společnosti. Měla jsem štěstí, že jsem tyto nádherné „dědečky“ stihla poznat a učit se od nich. Inspirovali mě k uspořádání workshopu právě pro teenky „Pod pokličkou jógové filosofie“.

Doufala jsem, že je to snad bude zajímat a překvapila jsem samu sebe. Místa byla rozebrána během týdne. Teď mě také hodně zajímá jóga pro zralé ženy, protože sama jsem už ve věku, kdy tělo pociťuji trošku jinak, než jsem ho vnímala před dvěma, třemi lety a těmto změnám přizpůsobuji cvičení. Chci vědět, co udělá hormonální jóga s tělem. Potěšil mě dojem jedné cvičenky, řekla mi: „ Já bych s vámi cvičila celý den, cítím se mladší, krásnější a pružnější.“

Pojďme na chvíli k herectví, máte vůbec čas se mu věnovat?
Na nedostatek práce si stěžovat nemohu, mám od všeho kousek. Asi v říjnu má premiéru film 8 hlav šílenství v hlavní roli s Anetou Langerovou, která ztvárnila ruskou básnířku Annu Barkovou. Já jsem ruská šlechtična zavřená v gulagu. V Divadle Různých jmen, které oslovuje hlavně středoškoláky, hraji v Bílé nemoci a v Maryše.

S inscenací Odhalená pravda o osudech různých žen, které svedl dohromady pole dance (tanec u tyče), každou z jiného důvodu, budeme od října v divadle Palace a moc ráda mám představení K- PAX Svět podle Prota, s nímž teď hostujeme v Divadle Bolka Polívky a hodně cestujeme. Je tam skvělá parta lidí. Jsou to neokoukané tituly a diváci se baví.

Těšilo mě natáčení seriálu Lajna, který jsme jeli představit na karlovarský filmový festival. Aby taky ne, jsem v něm manželkou Jiřího Langmajera, hokejové kouče, který mě podvádí, taháme se o barák, o peníze, o kluka. Syna hraje Zdeněk Piškula, je to jako ze života. Někdy na podzim se objevím v detektivce Specialisté. Občas točím reklamy.

Dokonce jste účinkovala v upoutávce na náš Deník. A co jste ještě dělala ráda? Řada herců reklamou opovrhuje.

Myslím si, že když je vkusná, není důvod. Pro Němce jsem točila reklamu na luxusní bonbóny. Jde o letité výročí svatby a žena dostane malou naparáděnou krabičku. Ale není v ní zásnubní, ani snubní prsten, jak asi každý čeká, ale ten skvělý čokoládový bonbón. To mě hodně pobavilo.

Jsou prázdniny, co vaše děti?

Děti jsou moje radost. Zlobí normálně doma, ale když někam jdeme, jsou z nich andílci a všichni je obdivují. Já se musím v duchu smát, ale je to ten lepší model. Jsou ve věku, kdy už mají sluchátka na uších. Kryštofovi je dvanáct, Kristýnce devět. S potěšením sleduji, jak z těch maličkých dětí vyrostly ty větší, a teď jsou v tom předpubertálním věku. Naštěstí hudbu si do sluchátek natáhli ode mě. Mám z 90 procent mantry a pouštějí si je, z čehož mám samozřejmě radost. Oba cvičí jógu docela rádi.

Za školní výsledky jsem je odměnila ipady, i když mi moji rodiče trošku hubovali. I tak byli poslední, kdo je ještě neměl. A podobné to bylo s mobilem, který jsem pořídila zatím jen synovi, protože byl jediný ve třídě bez telefonu a těžko to nesl. Ale pracujeme s ním zdárně. Už na něj nečekám automaticky u školy jako dřív, ale pošlu mu sms, že budu na určitém místě a trvám na tom, aby mi odpověděl a posléze tam i dorazil.

Takže se děti učí dobře?
Ano, ale na pomoc máme babičku. Moje maminka je kantorka tělem i duší, stále učí ve škole a čas si udělá i na vnoučata. Občas mám pocit, že jsme ve škole všichni. Můj tatínek, právník na odpočinku, je u nás domácí kuchař, vaří rád a je zárukou dobré domácí pohody. A teď naše řady rozšířil pejsek.

Jakého máte?
Shit-zu, tibetského chrámového psíka. Jak říká moje kamarádka, že já jiné plemeno ani mít nemohu. V každém z nich prý dřímá duše mrtvého tibetského mnicha. Jmenuje je Shanti, což znamená klid a mír. My mu říkáme Shantíku. Jsme do něj všichni zamilovaní. Je okouzlující a děti si pejska dlouho přály.

A co prázdniny?
Na velkou cestu se chystáme až zimě, pojedeme do Indie. Teď v létě vyrazíme k babičce na Vysočinu na chalupu, na pár dní do ashramu swámího Vishwanandy do Německa. Děti mají nějaké svoje aktivity. S kamarádkou pořádáme příměstský tábor s jógou a také chceme dětem ukázat faunu a flóru pražských parků. Určitě se nenudím a užívám si krásné léto.

Petra Špindlerová
Rodačka z Nového Města na Moravě oslaví 18. září 45. narozeniny.
Dětství prožila v Rovečném, od 17 let žije v Praze.
Věnovala se modelingu.
Objevila se v seriálech Duna, Aféry, Ordinace v růžové zahradě II, nejznámější je jako Hanička z Rodinných pout (později Velmi křehké vztahy).
Ke spolupráci ji často zvou zahraniční filmové společnosti a reklamní agenti.
Je držitelkou mezinárodního učitelského certifikátu pro výuku jógy.
Je rozvedená, má syna Kryštofa a dceru Kristýnu.

Daniela Kupsová