O tom, že padesátkou život rozhodně nekončí, ale naopak začíná velký mejdan, pojednává dvanáctidílná komediální novinka Trapný padesátky – podle scénáře spisovatelky Ireny Obermannové ji natočil režisér Michal Vajdička. Hlavní role v ní svěřil Pavle Tomicové, Aleně Mihulové a Kláře Melíškové.

„Od natáčení seriálu mě dělí rok a půl a pětadvacet shozených kil, takže teď na sebe koukám, že jsem byla pěkná machna,“ směje se Pavla Tomicová. „Hraju v něm Emu, nepříliš úspěšnou sochařku, která vyrábí ‚umění ze smeťáku‘. Zastává názor, že chlap není k životu potřeba, čímž se liší od svých dvou kamarádek, protože jedna tvrdí, že chlap se dá akorát použít. A ta druhá, že domácí štěstí spočívá v harmonickém vztahu s mužem, což – jak se pak ukáže – není tak úplně pravdivé. Hlavně jsme všechny tři trapné, a proč ne? Vždyť pocit štěstí nespočívá v tom, jak vypadáme, ale jak se cítíme. Můžeme to ovlivnit jenom my sami, ne okolí.“

Hugh Jackman ve filmu Logan: Wolverine
Dejte si jiného Wolverina. Dejte si ho noir!

A když už je řeč o mužích – v Trapných padesátkách je zastoupí například Václav Kopta. „Mezi třemi ženskými působím jako takový harmonický prvek. A jestli je ze všech těch postav někdo šíleně trapný, domnívám se, že je to právě můj Standa. Práci na tomto pitomci jsem si opravdu užil,“ pravil Kopta.

Nové příběhy rodu Valentů nabídne třináctidílné pokračování První republiky, které natočil opět Biser A. Arichtev. Děj se posouvá o osm let později, do roku 1928, tedy do období, které charakterizuje prudký společenský i technologický pokrok. Jaroslav Valenta (Jiří Vyorálek) opouští vězení a snaží se vrátit do rodinné firmy. Je bratr Vladimír (Ján Koleník) vede povoznictví, kde těží především z legionářské minulosti. Své osudy budou oba sdílet i s nově příchozími hereckými tvářemi – Annou Fialovou a Brigitou Cmuntovou, které hrají již dospělé dcery Jaroslava a Kláry (Markéta Plánková) Valentových.

„Moje Eliška vyrostla do mladé dívky, která se vdala za svého kamaráda z dětství. Je křehká a velmi citlivá, zároveň hodně silná, protože se dala na studium medicíny, kde to není úplně jednoduché, ale nehodlá to vzdát. Dál se potýká s představami – dříve vídala duchy mrtvých, teď jsou to vize, které jí říkají, co se stane. Nejsou vždy úplně příjemné, takže se s tím musí vyrovnávat,“ uvádí Brigita Cmuntová.

Viktorie
Viktorie, Šťastné údolí či Rozdělené nebe. ČT uvede zahraniční trháky

Řadu zásadních posunů přinese i druhá řada seriálu Soudce AK – o jeho režii se podělili Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček a Petr Marek. Ústřední postava, Adam Klos v podání Davida Švehlíka, je již soudcem trestního práva, nezabývá se tedy rodinnými či sousedskými spory, ale soudí ty největší zločince.

Tvůrci se ve většině případů inspirovali skutečnými zločiny, které ve své době často vzbuzovaly velký zájem veřejnosti. „Nejvíc se zasáhl případ, který se týkal vybržďování na dálnici – na vlastní kůži jej zažil Robert Sedláček, když jel v autě s roční dcerkou,“ říká David Švehlík. „A taky jsem během natáčení pochopil, že soudci trestního práva to mají hodně složité – dělají všechno pro to, aby z případu vyvázli jako ti čistí a spravedliví, ale mám pocit, že jak nakonec rozhodnou, je někdy otázka náhody. Nejednoznačnost a nejasnost je u těchto případů mnohem výraznější, než u občansko-právních sporů.“

Prostřednictvím autorských dokumentů se diváci vydají na cesty (Trabantem do posledního dechu), čeká je i autentický pohled Olgy Špátové na náhradní rodičovskou péči v cyklu Rodiče napořád, docusoap o životě světských, mapování neznámé historie Čechoslováků v gulagu nebo nové díly Českého žurnálu. Ke slovu se dostanou i Prasomilové – tak o sobě hovoří lidé, kteří si jako svého domácího mazlíčka pořídili metrákové „miniprasátko“. A taky další díly Herbáře s Lindou Rybovou a Kateřinou Winterovou či Bedekr, jehož prostřednictvím se s Michaelou Maurerovou a Martinem Písaříkem podíváme opět do Francie.

Jsou slavní, úspěšní, ovšem ve věku, kdy se role nehrnou. Milan Lasica a Martin Huba v komedii Starí majstri.
Staří mistři, nové tituly. Divadlo Bolka Polívka otevírá svoji letní scénu

V dokumentech se tvůrci věnují i silným osobnostem – Karlu Krylovi, Martinu Lutherovi, Radku Štěpánkovi, Richardu Müllerovi, Lubě Skořepové či zapomenuté hvězdě Heleně Bušové.

Zprávu o našem zdravotním stavu podá Zdravotní text národa – jde o unikátní experiment, zábavně-vědomostní pořad, který si klade za cíl odhalit mnohdy překvapivá a ne vždy zrovna pozitivní fakta o skutečném zdravotním stavu české populace. „Když jsem byl osloven Českou televizí, neváhal jsem ani chvilku. Je to vlastně tematicky to, čím se i já poslední dekádu mého života velmi intenzivně zabývám,“ sdělil moderátor pořadu Dalibor Gondík. Na podobnou strunu je i pokračování Tajemství těla s moderátory Martinem Dejdarem a Petrem Vackem.