Tvůrci příběh Klíč svatého Petra umístili na hrad Zvíkov, zámek Sychrov i do památkové rezervace ve Slavonicích. Do hlavních rolí vybrali Filipa Březinu, Bereniku Kohoutovou, Sáru Korbelovou, Sabinu Remundovou, Davida Novotného, Lukáše Příkazkého či Petra Nárožného.

Klíč svatého Petra - trailer: 

Zdroj: Youtube

„Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Svatý Petr musí otevírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. Vodník je romantik. Sám nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ přiblížil příběh režisér Karel Janák.

Na scénáři se mu líbilo, jak skvěle kombinuje klasické pohádkové postavy - tedy vodníka, zlé rádce nebo princeznu, s méně obvyklými charaktery. „V našem případě je to svatý Petr a tři hlavní hrdinové – zloděj, podvodnice a nevinný Tobiáš,“ vyzdvihl režisér přednosti příběhu.

Co všechno nabídnou české televize o Vánocích divákům?

Vladimír Dlouhý a Ondřej Vetchý v pohádce S čerty nejsou žerty
Program na Vánoce: Televize nabídnou pohádkovou klasiku i novinky

Pohádka má lidem přinést nevšední zážitek. „Někteří lidé říkají, že pokud jde o pohádky, nedá se vymyslet nic nového, že všechno už tu bylo. Jsem přesvědčená, že to není pravda. Jen to dá mnohem více práce. Scenárista Petr Hudský tentokrát přišel s originální zápletkou, vystavěnou kolem ukradeného klíče od nebeské brány. Výjimečné je i herecké obsazení,“ uvedla kreativní producentka České televize Barbara Johnsonová.

Tak trochu jiný vodník 

Jednou z hlavních postav příběhu je vodník, kterého ztvárnil Lukáš Příkazký. Nechtěl hrát vodníka s bambulemi na prstech a potěšilo ho, že režisér Janák měl o této postavě podobnou představu.

Co říká o letošní štědrovečerní pohádce její režisér? 

Režisér Karel Janák při natáčení Klíče svatého Petra
Karel Janák o pohádce Klíč svatého Petra: Hrajeme o vodníkovi moderní doby

„Zjišťoval jsem, jestli bych nemohl mít spíš třeba nalepovací žábry za ušima, jako měl Kevin Costner ve Vodním světě. A on měl radost, že tuhle postavu vidíme stejně. Taky nechtěl klasického zeleného mužíka. Pak si vzpomínám, že ho zajímalo, jestli mi nevadí mít pod vodou otevřené oči. S tím nemám problém. Ještě mě ujistil, že na place budou u podvodních scén potápěči s dýchacími přístroji, takže jsem v tu chvíli byl nadmíru spokojený,“ řekl Příkazký.