„Elity nadšené z Kléru obhajovali i pedofila Romana Polańského,“ či „režisér Smarzowski nenávidí Polsko a Poláky,“ došlo i na oficiální vyjádření školy, kde pracuje jeden ze scénáristů, že film rozhodně nevyjadřuje jejich víru, objevily se i dílčí pokusy o zákazy promítání a slyšitelný apel provládní poslankyně na zákaz úplný. „Lidské“ vlastnosti církve jsou v Polsku stále výbušné téma.

Podle režiséra Wojciecha Smarzovského spojuje Klér tři prolínající se touhy: po penězích, moci a touha sexuální. Nejspíš proto na něj hned první víkend dorazilo skoro milion Poláků, čímž výrazně překonal dosavadní rekord Padesáti odstínů šedi, které před třemi lety naše křesťansky založené severní sousedy také po davech lákaly do temnoty kinosálů.

Klér je o třech farářích, kteří jsou zapleteni do pedofilního skandálu a vraždy, bývá přirovnáván k oscarovému Spotlight. I samotní Poláci přiznávají, že zápletka ve světle vyšetřování a obvinění přímo v jejich zemi není nijak objevná. Film prostě přišel ve vhodný čas a na ploše 130 minut dokázal šikovně propojit všechny církevní patologie posledních let.

Pikantní načasování premiéry filmu

Pikantní na Kléru je i jeho načasování, Polsko má totiž před komunálními volbami, v řadě filmových postav lze poznat aktivní politiky i církevní hodnostáře. Církev je ve svých výrocích o poznání klidnější. Biskupové opatrně deklarují ochotu pomoci zneužitým dětem a snahu církev očistit, poslanci řeší, zda stát náhodou neposkytl na natáčení toho škodlivého filmu producentům grant.

Neposkytl. Polští komentátoři se už také mezi sebou sázejí, kdy vystoupí lídr vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a začne tvrdit, že načasování premiéry je spiknutím nevolených polských elit.

„Chtěl bych, aby bylo financování církve transparentní, pedofilní kněží byli potrestáni a církev konečně převzala odpovědnost,“ řekl v rozhovor pro Gazetu Wyborczu Smarzowski. Jeden z hlavních protagonistů Kléru Arkadiusz Jakubik je pak přesvědčen, že tento film může přispět k hluboké revoluci v mentalitě Poláků. K urnám Poláci jdou 21. října.

Wojciech Smarzowski (nar. 1963)
* Režisér filmů Svatba, Temný dům, Dopraváci či Volyň.
* Jeho práce byly oceněny na mnoha festivalech.
* Kler získal při zářijové premiéře cenu publika na filmovém festivalu v Gdyni.
* Natáčen byl i na Těšínsku v Čechách, např. v kostele Narození Panny Marie v Orlové.

Autor je publicista žijící ve Varšavě.