„Myslím si, že je to úplně jiná minisérie. Tentokrát je hlavně o osamělé ženě, která se snaží dělat politiku ve světě ovládaném muži. V tom vidím modernost tohoto příběhu,“ říká Stephanie Reinsperger. A režisér Robert Dornhelm ji doplňuje: „Nejde o běžnou minisérii. Pokračování nás povzneslo na jinou úroveň a místo milostného života královského páru jsme se tentokrát zabývali vládou, reformami a válkou. Marii Terezii ukazujeme jako komplexní ženu a ne jen jako idealizovanou panovnici.“

Silvestrovský večer bude patřit opět Zázrakům přírody (ČT1, 20.00) s průvodci Marošem Kramárem a Vladimírem Kořenem. Tvůrci na letošek přichystali spoustu vtipných experimentů, díky nimž diváci například zjistí, jakým lepidlem se dá udržet moderátor na stropě, nebo že příroda má smysl pro humor. Pozvání do studia přijali Veronika Freimanová, Rudolf Hrušínský mladší, Jan Čenský a Libor Bouček.

Sledování televize - Ilustrační foto
Kult obyčejna. Vánoční rozhlas pokořil televizi

Následovat bude Silvestrovská hodina dějepisu (ČT1, 21.00), v níž dojde na svérázný výklad dějin od roku 1989 v podání Oldřicha Kaisera, Jiřího Lábuse, Miroslava Donutila, Petra Čtvrtníčka, Milana Šteindlera, Jiřiny Bohdalové či Vladimíra Dvořáka. Přehlídku nejlepších scének za posledních třicet let uvede Martin Dejdar.

Tvoje tvář má známý hlas

V programu nechybí ani tradiční speciální Všechnopárty Karla Šípa (ČT1, 22.05) a zábavný pořad Do roka a do dna (ČT1, 23.00), v němž v rolích hostitelů a průvodců účinkují Pavel Zedníček a Jana Paulová.

Nabídce televize Nova dominuje poslední den v roce show Tvoje tvář má známý hlas Silvestrovský trhák, v níž se podle výběru diváků představí ta nejlepší a nejzábavnější hudební čísla ze všech šesti řad pořadu. Moderátory večera, který začne ve 20.35, budou Ondřej Sokol a Jakub Kohák. Nový rok Nova přivítá s Mrazíkem (16:35, vidět jej lze už 29. 12. ve 20.20) či pohádkou Řachanda (20.20) o rozmazlené princezně a dvou výtečnících, které napraví až setkání s roztodivnými bytostmi v Černém lese. Televizi Prima ovládne na Silvestra nespoutaná Partička (20.20). O smršť humoru a improvizací budou i letos stát Michal Suchánek, Richard Genzer, Daniel Dangl, Igor Chmela a Michal Novotný. 

Herečka Lucie Polišenská
Lucie Polišenská: Nebýt herečkou, pracovala bych v porodnici nebo v lázních