Druhým největším favoritem je pozoruhodný režijní debut Poupata Zdeňka Jiráského, který akademici navrhli na deset cen. Po osmi nominacích mají Alois Nebel Tomáše Luňáka a Nevinnost Jana Hřebejka, s šesti skončila roadmovie Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, která už zvítězila v lednových Cenách české filmové kritiky.

Show budila rozpaky

Nominační show v pražské Lucerně budila rozpaky. Moderátorská dvojice Ester Kočičková a Jakub Žáček vyhlíželi mírně řečeno nejistě a až do konce se jim nedařilo působit jako sehraný pár. Pokusy o odlehčení večera a jeho mírnou bulvarizaci v podobě „žertíků“ na téma láska končily pro většinu hostů na scéně rozpakem z toho, jak vybruslit z úkolů, jež jim autoři scénáře vnutili. Nejlépe se toho zhostili Tereza Voříšková a Kryštof Hádek. Obecně však bylo člověku předávajících spíš líto za to, že nedostali přirozený prostor – ať to byla (mimochodem velmi šaramantně oděná) Daniela Kolářová nebo Eva Holubová s Václavem Marhoulem – a jen bezradně statovali ve fraškách typu: „co je lepší – peníze nebo láska?“ Z hudebně-tanečních čísel vyšla se ctí Anna Polívková se svým partnerem a taneční duet skupiny 420People na Armstrongovu skladbu.

Jedenáctka filmů uspěla

Na večeru byly už tradičně předány první ceny. Jednu získala od akademiků za nejlepší zahraniční film Králova řeč z Bontonfilmu, druhou snímek Alois Nebel za nejlepší filmový plakát. Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film 2011 vyhrál snímek Jakuba Šmída z FAMU Neplavci, portál Kinobox ocenil Lidice Petra Nikolaeva. Někdejší Cenu Sazky za nejlepší scénář se organizátorům zatím nedaří vrátit do hry. „Hledáme sponzora,“ říká Petr Vachler, režisér přenosu a šéf společnosti VAC pořádající České lvy. „Zatím se nepodařilo žádného oslovit. Rádi bychom ale cenu obnovili.“

Chýlková či Geislerová, Roden nebo Javorský?

O herecké ceny se utkají mj. Malgorzata Pikus, Ivana Chýlková či Anna Geislerová, z mužů pak Miroslav Krobot, Karel Roden či Vladimír Javorský. Ze sedmnáctky dokumentů pronikly do nominací Divadlo Svoboda Jakuba Hejny, Pod sluncem tma Martina Marečka, Trafačka – Chrám svobody Saši Dlouhého a Romana Vávry, Nickyho rodina Mateje Mináče a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka. Ze čtyřiadvaceti filmů loňské domácí produkce získalo aspoň jednu nominaci jedenáct snímků, mezi nimi i Fimfárum 3 (za výtvarné řešení) nebo Dům (za mužský herecký výkon v hlavní a ženský ve vedlejší roli).

Při finálovém večeru 3. března v Lucerně budou vyhlášeny výsledky druhého kola hlasování akademiků, přičemž vítěz vzejde ze tří vybraných titulů.