Vakuum panuje už několik měsíců, poptávka filmařů po pobídkách totiž výrazně překračuje částku 800 milionů korun, která je v posledních letech na tento účel vymezena. K 15. 7. 2019 bylo podávání žádostí na příští rok zastaveno a o požadovaném navýšení limitu dosud není rozhodnuto. Zahraniční filmové štáby přitom podle zveřejněných čísel loni přinesly do České republiky téměř pět miliard korun.

Čertí brko. Boží Hod zpestří v televizi Najbrtova dvojka Judit Bárdos a Jan Cina.
Letošní Vánoce? Televizní diváky čeká pořádný nával princezen

Mimořádné bylo natáčení první sezony fantasy seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingne, kterou pro Amazon Studios a Legendary Television jej v České republice vloni vyráběla společnost Stillking a produkce u nás proinvestovala téměř jeden a půl miliardy korun. Realizovalo se natáčení druhé sezony historického seriálu o templářských rytířích Knightfall, část velkofilmu Spiderman: Far from Home, válečná minisérie World on Fire pro BBC či seriály Das Boot (Sky), Lore (Amazon) a Haunted (Netflix).

Utrácet u sousedů? 

Jak uvádí Office for National Statistic, centrální statistický úřad Velké Británie, výrazný růst filmového průmyslu díky pobídkám napomohl předejít potenciální pre-brexit recesi a přispěl k tomu, že britská ekonomika zůstala letos v létě v černých číslech. „Filmové pobídky fungují a přispívají k růstu ekonomiky. To platí ve Velké Británii či jinde v Evropě a stejně tak u nás v České republice, díky velkým seriálům zde zahraniční investoři utrácejí miliardy. Pokud není náš systém funkční a předvídatelný, velmi rychle odejdou utrácet své peníze ke konkurenci,“ podotýká k situaci producent Radomír Dočekal.

Čas pro změnu. Jan Svěrák přichází s knižním debutem, kde zúročil vlastní zkušenosti
Filmy Jana Svěráka v mezičase. Tvůrce Kolji se vrhl na knihy

Krizi v pobídkách také nesvědčí časté obměny ministrů kultury, kteří se musí vždy znovu seznamovat s obsahem a chodem rezortu a řada věcí a projektů logicky vázne. Pokud se nepodaří současný patový stav včas zvrátit, hrozí znovu odchod produkcí do sousedních zemí, kde jsou pobídky vstřícnější a pružnější. Mezi atraktivními produkcemi, o něž by byla škoda přijít, jsou i společnosti Netflix či Amazon.

Otazníky visí například nad TV sérií podle knih George R. R. Martina Wild Cards, The Foundation – 2. řada, sérií na motivy knih Isaaca Asimova (první epizody se již kvůli chybějícím českým pobídkám točí v Irsku) či seriálem Kingkiller podle oblíbeného komiksu. Zájem natáčet na českých hradech a zámcích avízovalo s novým filmem Snow White také studio Disney.