Film je to režisérčin třetí, podruhé jí k snímku psal hudbu rocker Michal Pavlíček.

Přijde letos Ježíšek? je příběh dvou rodin, které se rozhodly, že Vánoce jsou tu proto, aby se konaly dobré skutky, přání se plnila a aby na zázraky věřily nejen děti.

Šarmantní José

Šarmantní José (Josef Abrhám) se vrací po 30 letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehne naléhání své mexické manželky Dolores. Ta věří, že pro jejich dceru Penélope, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské Jezulátko.

José ale tuší, či spíše ví, že mu návrat do rodné vlasti přinese mnohá překvapení. Ta mají podobu dávného kamaráda Rudy (Václav Postránecký), který všemi moc rád manipuluje, ale i jeho bývalé lásky Květy (Libuše Šafránková) a její velké, dost osobité rodiny, v čele s jejím synem Michalem (Igor Chmela).

Pražské zázraky

A tak v rodné Praze José potřebuje veškerý nadhled a všechen svůj smysl pro nápaditá řešení, aby se z nastalých malérů všichni dostali. Navíc při tom zjistí, že i každý ze členů Josého rodiny skrývá svá tajemství, a že v Praze je kromě legendárního Pražského Jezulátka i řada dalších bytostí, které jsou schopné konat zázraky. A konají je.

V zimě loni a v lednu letošního roku štáb točil film na Malé Straně v Praze, v dubnu se pak přesunul do Mexika. Vedle Mexico City natáčel i v malebných venkovských městečkách Bernal a Colón ve středním Mexiku. Ovšem latinskoamerická pasáž není jen efektním koloritem.

„Sympatický José je český emigrant, který žije v Mexiku. Je tam pevně ukotvený, má rodinu a nemá chuť se do Čech vracet. Josého jsem usadila za oceán, aby to měl domů z ruky. Jako každý chlap, když něco nechce, najde si důvod, jak nám to dobře vysvětlit, José se vzdáleností ohání a skrývá za ní důvod, proč rozhodování podívat se zpět do rodné země tak odkládá. Ale minulost si ho přeci jen najde a zláká. Dostane od kamaráda Rudy impulz, kterému neodolá. Mexiko je báječný a reálný základ pro další příběhovou linkou, kterou je Pražské Jezulátko, soška, kterou mají v úctě věřící na celém světě," uvádí režisérka Lenka Kny.

Z reálných příběhů

„Ve španělsky mluvících zemích totiž má Jezulátko opravdu mimořádný význam a je zde velmi „populární". Takže zápletky kolem něj vycházejí z „reálných" příběhů," vysvětluje autorka a režisérka Lenka Kny souvislost mexické koprodukce.

Josef Abrhám a Libuše Šafránková si v romantické komedii Přijde letos Ježíšek? zahrají dávné partnery, jimž osud po mnoha letech odloučení a mlčení připraví emotivní a překvapivá setkání.

„José už zakořenil v nové zemi. Z návratu po tolika letech má obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. A právě ta ho dostanou do humorných až svízelných situací, v nichž musí uplatnit svůj nadhled a smysl pro rychlá řešení, aby se z řítících  malérů všichni bez šrámů dostali," říká o své roli Josef Abrhám.

Šafránková: Takovým ženám fandím

„Květa má svůj vlastní život. To, co prožila v minulosti, ji nijak neoslabilo, ale to neznamená, že by se zdráhala občas uvěřit na zázraky. Takovým typům žen fandím," říká o své hrdince herečka Libuše Šafránková.

V dalších rolích se objeví  Igor Chmela jako skoro až podezřele ideální tatínek, Václav Postránecký je Ruda, kamarád Josého, který všemi nenápadně manipuluje. Pavel Kříž není právě ideální Kostelník, Danica Jurčová (známe ji z Ústí z dávného natáčení filmu Milenci a vrazi podle Vladimíra Párala – pozn. autora) hraje v „Ježíkovi" slovenskou zvídavou manželku Veroniku. Na plátně uvidíme také nový objev Radúze Máchu (mladý Martin, který ještě úplně neví, co se sebou), Mariana Rodena v roli Jaroslava, ten se musí dostat z jedné z nejtěžších situací příběhu a zrovna tak jeho dcera Johanka. Hraje ji krásná a talentovaná Natálie Řehořová.

Dotek Mexičanky Dolores

V úlohách Josého manželky a dcery se představí mexické herečky. Dolores Heredia má na kontě už desítky úloh ve filmech a TV seriálech. Hrála i v amerických filmech, nedávno ve snímku Get the Gringo (Moje letní prázdniny) s Melem Gibsonem či v dramatu známého režiséra Chrise Weitze Za lepší život („A Better Life"). Úspěšná mexická herečka Aislinn Derbez hraje dceru Josého, Penélope.

„Aislinn se naučila  své repliky v češtině, hodně se snažila, měla před sebou obraz, že je dcerou emigranta, který ji odmalička vyprávěl pohádky v češtině. To proto je její postava věrohodná a je milé, jak mluví s přízvukem. Postava manželky Josého Dolores (Dolores Heredia) ve filmu ale česky nemluví, což nám přináší v příběhu drobné, popravdě mile komické situace. Hlavně, když se obě ženy Josého života, bývalá láska Květa (Libuše Šafránková) a současná žena Dolores, spolu setkají," dodává režisérka Lenka Kny s úsměvem.