Na poslední rozloučení dorazili zástupci české i slovenské kultury. Mezi prvními přišel režisér a kameraman F. A. Brabec, který spolupracoval s Jakubiskem na jeho filmu Bathory. Podle Brabce bude nyní chybět Jakubiskovo vizionářství a nadhled a jeho schopnost podívat se na svět jinými očima.

„Myslím, že jsme tady všichni moc ‚na zemi‘. Málokomu se podařilo to, co jemu. Uměl reálný svět zpoetizovat tak, že byl mnohem zajímavější a výtvarnější,“ řekl ČTK Brabec při příchodu na mši.

Zdroj: Youtube

Mezi přítomnými byly osobnosti kulturního i společenského života. Dorazili například režiséři Jiří Strach a Zdeněk Troška, Kateřina Žbirková, hudebníci Ondřej Soukup, Jaroslav Svěcený a Martin Kratochvíl, moderátorka a zpěvačka Martina Kociánová nebo herec Jaromír Nosek.

Uvnitř katedrály byla podle zjištění zpravodaje ČTK umístěna u oltáře Jakubiskova fotografie a věnce, mezi nimi například od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, českého ministerstva kultury či od slovenských a českých filmařů. Věnec od rodiny má podobu filmové kamery.

Slovenský režisér Juraj Jakubisko
Zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Bylo mu 84 let

Na pěti malých obrazovkách před začátkem smutečního obřadu běžely ukázky z Jakubiskových filmů a chrámem zněla píseň Môj Bože v podání Kataríny Knechtové z jeho snímku Bathory. 

Obřad skončil vynesením rakve pokryté květinami, filmovými pásy a černým kloboukem, který zesnulý režisér nosil.

Kvůli smutečnímu rozloučení byl vchod do katedrály uzavřen pro veřejnost zhruba dvě hodiny před jeho začátkem, v 11:40. Cizinci, kteří si chtěli v tu dobu chrám prohlédnout, tak byli překvapeni, že se nedostanou dovnitř. Dovnitř se nedostala ani skupina Jakubiskových fanynek, která přijela ze Slovenska. Velmi je to zklamalo, řekly ČTK.

Jeden z nejznámějších slovenských umělců 

Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským umělcům a přezdívalo se mu „slovenský Fellini“ či „Fellini východu“. Za svou kariéru natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či Bathory. Datum premiéry jeho posledního filmu Perinbaba a dva světy zatím oznámeno nebylo.