Úvodním snímkem 54. ročníku festivalu bude film Po svatbě, který natočil její manžel, režisér a scenárista Bart Freundlich a Mooreová v něm hraje jednu z hlavních rolí.

Julianne Mooreová započala hereckou kariéru v televizních seriálech, vstup do velkého filmového světa jí otevřela role v thrilleru Uprchlík z roku 1993.

Ředitel karlovarského festivalu Jiří Bartoška
Karlovarský svátek filmu začíná. Do slavnostního zahájení zbývá den

Postupně začaly přicházet pro Mooreovou nabídky jak do velkých komerčních titulů jako Dva v tom, Ztracený svět: Jurský park, Hannibal, Potomci lidí či Hunger Games: Síla vzdoru, tak i charakterní role, jež jí vynesly ceny. K těm patří tituly Big Lebowski, Magnolie, Daleko do nebe, Hodiny, Děcka jsou v pohodě nebo Mapy ke hvězdám.

Jak vypadaly přípravy:

První nominaci na Oscara pro ni znamenal snímek Hříšné noci z roku 1997; na cenu americké filmové akademie byla nominována pětkrát. Pátou nominaci za roli ženy trpící Parkinsonovou chorobou ve filmu Pořád jsem to já z roku 2014 proměnila v zisk ceny. Je držitelkou tří Zlatých glóbů, mimo jiné za hlavní roli témže v dramatu, a šesti nominací na tuto cenu.

Světoznámý italský tenorista Luciano Pavarotti vystoupil 20. dubna 2005 v Sazka Areně v Praze ve Vysočanech
Karlovarský festival nabídne i nový film Rona Howarda o Pavarottim

Osobní i filmové partnerství Mooreové a Freundlicha se zrodilo při natáčení filmu Otisky prstů z roku 1997, který byl Freundlichovým režijním debutem a od té doby se Mooreová pravidelně objevuje v jeho filmech.

Na lístky čekaly ráno stovky lidí

Už od středečního odpoledne čekali někteří filmoví fanoušci na dnešní otevření pokladen Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Před 9:00 už stálo před pokladnami několik set lidí.

Podle vedoucího produkce Petra Lintimera se za první den prodá asi 1500 festivalových pasů. "Letos tu byli první lidé už odpoledne, obvykle chodí první lidé až v podvečer," řekl Limtimer.

Umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och
Umělecký šéf karlovarského festivalu Och: Seznam hvězd má své limity

Jako první byl ve frontě na vstupenky Pavel s otcem z Karlových Varů. "Přišli jsme včera na 15:00. V noci jsme nespali. Spíš posedávali a postávali. Zatímco vloni byla v noci zima, tentokrát byla tropická noc, což byla výhoda," řekl ČTK. Jeho otec doplnil, že dávají přednost akčním a hororovým filmům. Na první dva dny, na které je možné dnes zakoupit lístky, si vybrali asi osm filmů.

Festivalové pasy zdarma

Už tradičně první čekající obdarovalo vedení festivalu festivalovými pasy zdarma. "Přišel Karel Och s delegací okolo 23:00. Bylo to nečekané," řekl jeden z nedočkavců.

Mezi prvními ve frontě byl i Pavel z Plzně. Na karlovarském festivalu je už potřetí. "Přišli jsme včera v 16:00 odpoledne. Máme s sebou nějaké deskové hry, pokoušeli jsme se i spát, což moc nešlo, ale nějak jsme to zvládli," řekl novinářům. Na festivalu se se svými přáteli zdrží do 2. července.

Lístky na letošní festivalu si zájemci mohli rezervovat přes internet už v pondělí. Festival takto umožňuje rezervovat deset procent vstupenek.

Chyťte si letušku Deníku v Karlových Varech.
Karlovarský filmový svátek je tu. Deník opět vydává speciální festivalové noviny