„Aktuální dění na Ukrajině se nás všech velmi dotýká, a logicky se promítne i do sobotního předávání cen Český lev,“ vysvětluje prezident akademie Ivo Mathé. „Rozhodli jsme se mimo jiné neuskutečnit společenskou část večera a uspořené finance věnovat těm, kteří je v tuto chvíli nejvíce potřebují.“ Během přímého přenosu z Rudolfina budou moci hosté večera i diváci přispět dárcovskými DMS na konto Člověka v tísni.

Benefice pro Ukrajinu

Městská divadla pražská v divadle Komedie chystají sérii benefičních akcí na podporu Ukrajiny. První koncerty, performance, projekce i recitace protiválečných básní proběhnou již v sobotu 5. března. Začátek je naplánován na 17.30, vstupné je dobrovolné. Vybraná částka bude zaslána na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa.

Vojáci ukrajinské armády a prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinská Škoda lásky. Píseň Bayraktar oslavuje turecké drony a rýpe do Putina

Hlavním bodem programu je projekce dokumentu V Kyjevě se nestřílí režiséra režiséra Jakuba Šedého, jenž přináší setkání s Ukrajinci, kteří se rozhodli vzít ochranu bližních i přátel do svých rukou. „Někdy se cítím jako z obrazu Výkřik. Nedokázala bych ale tady bez toho být,“ říká zakladatelka psího útulku, ve kterém žijí desítky zvířat z válečné zóny.

Po projekci se koná debata, kterou povede filozof a publicista Jan Motal s Martinem Ocknechtem, spoluautorem scénáře filmu a pracovníkem neziskové organizace Paměť národa, a Martou Burdiak, bohemistkou a překladatelkou pocházející ze Lvova.

Svět knihy ruší smlouvu Rusku

Ostře se vůči Rusku vymezilo i vedení Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. Jak oznámilo ve středu večer, s okamžitou platností zastavuje veškerou komunikaci s oficiálními strukturami Ruské federace a ruší účast Ruska na letošním Světě knihy. Poprvé po několika desetiletích tak nebude oficiální ruská prezentace součástí oblíbeného festivalu.

Spisovatel Leoš Kyša alias Franta Kotleta
Věřím, že červené tlačítko nezmáčknou, říká autor sci-fi, ve které válku věštil

„Činíme tak s vědomím nezměrného bohatství ruské literatury a kultury, i s vědomím potřeby kulturního dialogu. Nicméně tak jako nedáváme na Světě knihy prostor pro prezentaci jiných zločinných či teroristických organizací, nemůžeme hostit ani oficiální prezentaci Ruska, které nyní na území Ukrajiny působí nezměrné utrpení civilních obyvatel a páchá válečné zločiny,“ uvádí se v komuniké literární přehlídky.

Kristián není pro Kusturicu

Producent a režisér Fero Fenič už před několika dny vyzval organizátory festivalu Febiofest, aby odejmuli cenu Kristián srbsko -bosenskému režiséru Emirovi Kusturicovi. „Před několika lety jsem byl proti jejímu udělení kvůli Kusturicově sklonu k obdivu a podpoře totalitních vůdců. Navzdory jeho filmařskému talentu soudím, že jeho postoje neodpovídají  eticko- morálním a demokratickým hodnotám, které vyznáváme a na kterých festival po sametové revoluci vznikl,“ napsal Fenič médiím. „Teď opět žádám Febiofest, aby mu čestnou cenu odejmul.“

Podle Feniče ji může odevzdat Českému velvyslanectvi v Bělehradu nebo Moskvě, kde se zdržuje coby ředitel Ústředního akademického divadla ruské armády.