„Vyhrála proto, že jde o jasně definovatelný žánr, který navíc doznal čitelných proměn,“ vysvětluje dramaturg Jan Jílek. „Výběr filmů se řídil podle vizuální kvality, pestrosti témat, ale i tak, aby jednotlivé tituly reflektovaly určitou dobu, třeba studenou válku nebo přelom století. Také jsme hlídali, aby dané filmy neběžely v poslední době na jiné přehlídce, jako tomu bylo třeba v případě Vetřelce.“

Oslava filmu

Mezi vyvolenou pěticí se ocitly snímky Planeta opic (1968), Brazil Terryho Gilliama (1985), Matrix (1999), česká Cesta do pravěku (1955) a Cesta na Měsíc (1902), která celý cyklus zítra v kinech otevírá. Snímek Georgese Mélièse, prvního filmového kouzelníka, jak je tento nadšenec a průkopník nazýván, trval 13 minut a byl černobílý. Příběh o cestě do vesmíru, nad jehož přípravou, inscenací i natáčením bděl samotný Méliès, slavil velký úspěch, ale poté byl zapomenut.

Radoslav Brzobohatý.
Radoslav Brzobohatý: Dobrý rodák s upřímným srdcem i pohledem

Pověstný zůstal záběr s obličejem Měsíce s patronou v oku. Naštěstí ale už tehdy objevili fanoušci kouzlo kopie, a tak se ukázalo, že snímek byl jako první pirátský počin na světě nelegálně zkopírován.

Když se pak našla v 80. letech jeho barevná poničená kopie, podařilo se díky mezinárodní spolupráci film zrestaurovat a roku 2011 měl obnovenou premiéru v Cannes.

Cesta na Měsíc bude uváděna společně s dokumentárním filmem Podivuhodná cesta o restauraci tohoto snímku. Příběhem Mélièse se později inspiroval Martin Scorsese ve svém snímku Hugo a jeho velký objev, jenž je dojemnou oslavou filmu a lásky k němu.

Zdroj: Youtube

Do programu je zařazena i Planeta opic, snímek Franklina J. Schaffnera, který změnil pohled na lidstvo a který následovali další filmaři a nové adaptace příběhu inteligentních opic pořádajících štvanici na primitivní zbytky lidí. Film se podařilo prosadit i díky hlavnímu představiteli, Charltonu Hestonovi, a skvělým maskám, jež poté sehrály i zásadní roli v marketingové strategii.

Ze seriálu Okupace.
Hranice filmu: zločin různýma očima

V kolekci putuje i jedna z mála českých sci-fi, Cesta do pravěku z dílny Karla Zemana, asi jediného domácího tvůrce, jenž se tímto žánrem cíleně zabýval. Dodnes okouzlující klukovská výprava proti proudu času, do světa dinosaurů a přesliček, budila pozornost loutkami pravěkých zvířat inspirovanými kresbami Zdeňka Buriana. Film bude až do 30. června dostupný exkluzivně pouze pro školní projekce, neboť dramaturgové letos chtějí výrazně pracovat v cyklu i se školami. „Je to naše dlouhodobá ambice,“ říká Jílek. „Chceme oslovit děti všech věkových skupin a nenásilně z nich vychovávat vnímavé filmové diváky.“

Kontrola všeho a všech

Brazil člena slavných Monty Pythonů Terryho Gilliama míchá různé vlivy, od George Orwella a Orsona Wellese k Franzi Kafkovi. Odehrává se kdesi ve 20. století, kde totalitní společnost kontroluje soukromí svých občanů. O titulní roli projevil zájem tehdy mladičký Tom Cruise, Gilliam si ale paličatě prosadil britské obsazení, takže jeho roli hrál nakonec Jonathan Pryce. Jedinou hollywoodskou hvězdou je tu Robert De Niro, který ovšem kupodivu přistoupil na to, že většinu filmu odehraje se zakrytou tváří. Režisér se dostával často do konfliktu s producenty, takže nakonec vznikly dvě verze americká a evropská. Hádejte, která byla pozitivnější… Projekt 100 nabídne evropskou, tedy Gilliamův delší režisérský sestřih.

The Shape of Water (Tvar vody) režiséra Guillermo del Toro získal v Benátkách Zlatého lva.
Zlatého lva si z Benátek odváží uklízečka, která milovala vodní bytost

Posledním titulem kolekce je Matrix, kultovní kyberpunková sci-fi, jež zavedla na plátna magii černých brýlí a děr v systému. Studio Warner Bros původně scénář bratrů Wachovských přihodilo do balíčku k jiným filmům, a když mělo dojít na realizaci, zdráhalo se svěřit ji začínajícím tvůrcům. Ti však přesvědčili šestisetstránkovým brilantním storyboardem. Keanu Reeves, Laurence Fishburne a Carrie-Anne Moss museli přečíst několik filozofických esejů, mj. od Francouze Jeana Baudrillarda, ale všem se nakonec námaha vyplatila film utržil 463 milionů dolarů a dostal i pokračování. Dnes je považován za jeden z nejvlivnějších filmů posledních dvou dekád.

Tolik tedy k Projektu 100 a jeho otevřeným „dveřím“. Jak by řekl Morpheus v Matrixu: Projít už musíte sami…

Projekt 100 v číslech
Počet diváků za 22 let cyklu: 832 000
Počet filmů za stejné období: 183
Průměrná návštěvnost cyklu: 20 tisíc diváků
Průměrný počet kin: 80
Nejúspěšnější tituly: Pulp Fiction, Big Lebowski, Train-spotting, Klub rváčů, Tenkrát na Západě
Nejméně úspěšné: Osm a půl
Nejúspěšnější český film: Vynález zkázy