Projekce se konala v kostele Nanebevzetí Panny Marie, dějišti událostí spojených se "zázračným" pohybem oltářního kříže v prosinci 1949, které Toufara krátce nato stály život. Promítací plátno bylo umístěno mezi oltářem a místem v podlaze, kde jsou od loňského 12. července v kovové schráně uloženy Toufarovy ostatky.

Toufarova praneteř Jitka Cvetlerová, která byla mezi hosty, uvedla, že loňské události spojené s návratem Josefa Toufara do Číhoště pro ni představovaly hezký konec tohoto smutného příběhu. "Takže dneska jsem na to připravená, že mě to snad nezlomí," řekla ČTK před promítáním. Mezi diváky byly i svědkyně "zázraku" a lidé, kteří se podíleli na vyhledání ostatků kněze.

Toufar zemřel 25. února 1950 po krutém vyslýchání příslušníky StB, kteří ho nutili k přiznání, že pohyb kříže zinscenoval. Tělo pod nepravým jménem skončilo v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Ostatky byly vyzvednuty předloni. Katolická církev už také zahájila proces Toufarova blahořečení.

Roman Vávra se příběhu číhošťského faráře věnoval už v dokumentu Mrtvolu sprovoďte ze světa zachycujícím události od hledání Toufarových ostatků po jejich slavnostní uložení do nového hrobu v Číhošti. "Životní osud pátera Toufara a vedle toho, troufám si říci, přátelství s Milošem Doležalem," zdůvodnil dnes Vávra ČTK výběr látky, jíž se zabýval čtyři roky.

Nový Vávrův dokumentární film přibližuje Toufarův život. Téměř hodinový snímek obsahuje hrané scény, které byly natočeny na autentických místech, i v kostele a na faře v Číhošti. Nechybí vzpomínky svědkyň číhošťského "zázraku". Tvůrci také využili záběry StB pořízené s páterem Toufarem v číhošťském kostele krátce před jeho smrtí a rekonstrukci výpovědi příslušníka StB Roberta Skerla přítomného u posledních momentů Toufarova života.

Snímek vznikl v brněnském studiu České televize. Premiéru bude mít 29. listopadu v ČT2.