Radúz Činčera se narodil 17. června 1923 v Brně. Po studiích divadelní vědy a estetiky působil v Městských divadlech pražských, podstatně ho pak ovlivnilo působení v bratislavském Studiu vědeckých a naučných filmů a Krátkém filmu Praha.

Znáte životní role Libuše Šafránkové? Kvůli Popelce odpustila i režisérovi
KVÍZ: Znáte životní role Libuše Šafránkové? Kvůli Popelce odpustila i režisérovi

Činčerovým prvním významným počinem byl dokument Romeo a Julie 63 (1964), zachycující vznik stejnojmenné legendární inscenace Národního divadla s Janem Třískou a Marií Tomášovou v hlavních rolích.  

Pan Novák a polonahá sousedka 

Režisérovým životním dílem ovšem byl první interaktivní film na světě - Kinoautomat: Člověk a jeho dům (1967). Pro uvádění na světové výstavě v Montrealu v roce 1967 Činčera experimentální komedii připravil spolu s režiséry Jánem Roháčem, Vladimírem Svitáčkem i představitelem hlavní role Miroslavem Horníčkem, který celou show v Kanadě také moderoval.

Zdroj: Youtube

Zápletka filmu je jednoduchá. Jednoho dne u dveří bytu pana Nováka zazvoní polonahá sousedka s tím, že si omylem zabouchla dveře bytu svého. Jenže každou chvíli se má domů vrátit i Novákova manželka… Diváci pak měli možnost vybírat ze dvou možností, jak se má pan Novák rozhodnout, a přímo ovlivňovat další děj filmu.

Ideologicky nepřípustné 

Kinoautomat se stal v Montrealu senzací a zájem o něj projevila i americká filmová studia. O svém „dítěti“ ovšem Činčera nesměl jako občan ČSSR rozhodovat. V roce 1971 byl Kinoautomat konečně uveden i u nás v kině Světozor. „Diváci na to tehdy chodili jako o život, bylo to děsně úspěšné představení,“ vzpomínala pro Deník filmařova dcera, režisérka Alena Činčerová.

V seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka hrála řada tehdejších známých herců. Na snímku ze 2. dílu jsou Josef Dvořák a Dagmar Havlová (tehdy Veškrnová)
Kuchař Kuřátko byl interaktivní už v minulém století. Stačilo rozsvítit

I přesto byl film po roce jako ideologicky nepřípustný zakázán. Údajně neměl správný kulturně-politický dopad. Normalizační dramaturgie Československé televize si pak Činčerův nápad vypůjčila a použila ho v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka v roce 1984, který už správný dopad měl. 

U nás zakázaný Činčera pak pracoval ve světě (např. v USA, Kanadě a Japonsku), kde proslul svými novátorskými audiovizuálními projekty.