Letos diváci nahlédnou kromě hlavní sekce lupičského noiru i do výběru noirů Fritze Langa a produkce ze země vycházejícího slunce. Již v období 30. let klasikové japonské kinematografie (Kendži Mizoguči nebo Jasudžiró Ozu) natáčeli díla s kriminálními zápletkami nebo s motivem padlých žen. Festival některé z nich představí.

Ústřední sekci lupičského noiru doplní ve zvláštním uvedení kultovní gangsterka Quentina Tarantina Gauneři (1992), výběrovou retrospektivu Fritze Langa obohatí americký remake jeho filmu Vrah mezi námi (1931) v režii Josepha Loseyho.

Nabarvené ptáče
Ptáče míří vysoko. Klapnou Benátky i Oscaři?

Pro ty, kteří toho o noiru zatím mnoho netuší, je tu bonusová sekce nazvaná „proto-noir“, jež nabídne příklady snímků, které podle dramaturgů hrály při formování žánru podstatnou roli. Dokládá mimo jiné, že noir měl již od samého počátku silně mezinárodní charakter. Tedy že se netýkal jen tvorby americké či francouzské, ale i německé, britské a dalších kinematografií. Potkáme mezi nimi i film z období francouzského poetického realismu Den začíná, kde si zahrál Jean Gabin.

Neznámý Woolrich

Nejen proslulé trio Dashiell Hammett, Raymond Chandler a James M. Cain našlo odraz svých děl na stříbrném plátně a v programu Noir Film Festivalu. V jejich zvučném stínu stojí trochu neprávem i jejich mladší kolega, Cornell Woolrich (1903 - 1968).

Přestože ve 40. a 50. letech minulého století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů, dnes je takřka neznámý. Dramaturgové festivalu se proto rozhodli připomenout jej v letošním výběru filmových adaptací, kterých za jeho života vznikla řada. Jeho látky zfilmovali i Alfred Hitchcock a François Truffaut.

Pohádka Hodinářův učeň.
Hodinářův učeň. Letní kina osvěží domácí pohádka plná známých tváří

V programu najdeme Přízračnou ženu (1944), Černého anděla (1946) a přepis jeho povídky The Boy Cried Murder (1947), kterou pod názvem Okno natočil v roce 1949 bývalý kameraman Ted Tetzlaff. Jejím protagonistou je pro noir poněkud nezvykle dítě.

Gotická romance

Pocty jsou tradičně určeny muži a ženě, letos Veronice Lake (Modrá Dahlia, 1946) a Alanu Laddovi (Revolver na prodej, 1942). Speciální místo bude mít na hradě film Alfreda Hitchcocka Rebecca, gotická romance podle románu Daphne du Maurier. V sobotu večer dostane prostor na open air projekci na nádvoří a také bude pokřtěna v první české Blu-ray edici.

John Malkovich - Vraždy podle abecedy
Vraždy podle abecedy aneb Poirot s tváří Johna Malkoviche

Mezi hosty přivítá festival mimo jiné slovenského debutanta Teodora Kuhna, který přiveze svůj režijní debut Ostrým nožem, jenž měl premiéru na letošním Febio-festu. Zvláštním hostem bude v sobotu dopoledne i režisér Václav Marhoul.

Ženy u mikrofonu

V rámci doprovodného programu se v pátek 23. srpna uskuteční ve spilce starého hradního pivovaru dvojkoncert výrazných interpretek a držitelek cen Anděl zpívající pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové s jejím sólovým projektem a violoncellistky a písničkářky Doroty Barové.

Vstupenky je možno již nyní rezervovat na vstupenky@noirfilmfestival.cz. Na stejné adrese mohou zájemci o návštěvu festivalu koupit festivalové pasy a vstupenky na jednotlivé projekce.

Ženy v běhu
Čeští diváci milují komedie. Potvrzují to i průzkumy