Alexův život utvářejí sociální sítě, dealování kokainu a rap. Miluje svou holku a čeká na raperský hit – tzv. banger, kterým ji konečně ohromí. Oboje se ale jaksi hroutí. Dívka mu uniká do společnosti starších mužů a intelektuálů, kteří se scházejí v baru, kde pracuje. A dala mu kopačky. Vysněný banger stále nepřichází („Teď už to bude! - To jsi říkal minule taky.“).

Anna Cónová
Buko je radostná podívaná. Vypráví o lidském strachu i síle přírody

A tak Alex, jat věčným neklidem, vyráží na ďábelskou misi, jejímž cílem je získat prachy, za něž může natočit hit s raperskou ikonou Sergeiem Barracudou. Má na to jen několik hodin, raper tu totiž koncertuje jen jediný večer. S dealováním chtěl už sice seknout, jenže právě tady je pole mimořádně široké a výdělek rychlý. Stejně jako mix říznutých drog, s nímž mu ochotně helfne kámoš Láďa…

Diktát TikToku


Autor scénáře a režisér Adam Sedlák na sebe upozornil už debutem Domestik (2018), sarkastickou studií rozpadu těla a vztahu.

Třiatřicetiletý filmař, který má na kontě také seriál Semestr (vysílaný na stream.cz), sleduje pronikavým pohledem trendy a způsob života mladé generace. Všímá si jejího života na sociálních sítích i rozporuplných, často zhoubných vlivů módních trendů a vkusu, který nezřídka určují titulní stránky lifestylových magazínů, youtubeři či selfvidea.

Zdroj: Youtube

Také Alex v Bangerovi podléhá do značné míry tomuto diktátu a ambicím, byť v rámci své sociální i hudební subkultury. Ostatně snímek výmluvně začíná sledem TikTokových videí slečen, jež předvádějí tu polonahý výstřih, jindy značkovou mikinu nebo nejhustší řasy na světě. Vedle toho Alex obtížně čelí sokům v lásce, kteří se rekrutují z „vyšších“ společenských sfér, obývaných mimo jiné celebritami, jež čas od času zachycují obálky časopisů (jako třeba sochař David Černý nebo designér Jan Černý, kteří ve filmu i vystupují).

Emoce a nálada

Svět Alexe a jeho věčně sjetého kámoše Ládi ukazuje Sedlák bez skrupulí a mrazivě přesně. Zrychlený a roztěkaný život, který žijí a jemuž chybí pevnější bod, snímá ve stejném, ostrém tempu a neklidu, záběry z iPhonu napomáhají autenticitě příběhu. Místy rozostřený obraz dává tušit, že tu není tak důležité vnímat vždy detail konkrétní tváře, prim mají emoce a atmosféra. Která se často blíží šílenému rauši.

Tak jako hrdinové kuchtí (podle tabulky z Google!) svou pekelnou drogovou směs, mixuje i Sedlák obrazovou stránku – hrané záběry prokládá kreslenými útržky z pejska a kočičky, jak vařili dort a populárního A-Z kvízu. Geniální scéna, jež aspiruje na důstojné místo v historii domácí kinematografie.

Vojtěch Dyk na červeném koberci s herečkami Lanou Vlady (vlevo) a Elenou Radonicich
Potlesk pro Il Boemo. Dykův výkon i Myslivečkova hudba strhly diváky

Dialogy obsahující anglicismy a slangy vycházejí ze slovníku dnešních mileniálů, ne každý divák se asi chytá. Slovní i situační humor každopádně baví. Ať jsou to Alexovy sarkastické poznámky na adresu společnosti, v níž se jeho dívka pohybuje („Co to kurva je, ti Pátečníci? Co je na nich zajímavýho? Jako že se scházejí v pátek?“). Nebo rozkošný pohled do rozjeté start-upové partičky, jejíž člen se loučí se svobodou a která nutně potřebuje „statusovou drogu“ k chystané oslavě.

Přesní Mišík i Bendig

Adam Mišík zvládá svůj part bezchybně a přesně (i když jeho vlastní hudební parketa je té filmové na hony vzdálena), výtečným parťákem je mu Marsell Bendig v roli Ládi, který jakoby do příběhu doslova vrostl a je zajímavým hereckým objevem.

Film letí jako smršť a jeho nervní energie připomínající rapové klipy (jichž se pochopitelně také dočkáme), diváka rychle pohltí. Nevydrží sice úplně do konce, nicméně lehce moralizující a tempo zpomalující katarze, jež přichází, tu má důležité místo. Během své šílené jízdy prošel Alex přerodem, který přijal. Stejně jako následky svého činu.

 Výpravný historický film Il Boemo o skladateli Josefu Myslivečkovi půjde do boje o Oscara.
Mysliveček na Oscarech? Film Il Boemo půjde do boje o Ceny Akademie

Z konfrontace s těmi, jež při tom potkal (včetně oslavovaného Sergeie, který jeho touhu nahrát banger kvůli holce cynicky shodí), vychází – i díky svým pochybám a sebereflexi - vlastně jako morální vítěz. Jeho zkušenost je pádným a provokativním impulsem k zamyšlení nad tím, jak iluzorní může být dnešní hon za společenským úspěchem.

Hodnocení Deníku: 80 procent