Sympatický detektiv, jehož autorka vyřadí zkraje z děje, dostal v režisérově pojetí ještě šanci. Stal se z něj hrdina ve stylu filmů Navždy či Duch, zjevující se během příběhu a sem tam jemně zasahující do situace.

Duchařina říznutá humorem

Tím se z detektivky stala částečně duchařina, navrch s komediálními prvky. Zůstal jen banální titul. Posouvá ji amatérské pátrání detektivovy manželky Vandy, kterou snaha prošetřit okolnosti mužovy smrti dovede až k takřka mafiánskému spiknutí, kde jde o „kejhák“.

Na vyprávění se nabalují další postavy roztržitý doktor, jeho někdejší láska z mládí zamotaná do případu, Vandina tchyně, zemitý vyšetřovatel a Vandin vlivný ctitel, muž dvou tváří… Ve hře je manželská žárlivost, dětská touha po dobrodružství a také původní krimi linka, takže ústřední pátrání provází série nejrůznějších eskapád, z nichž sem tam musí některou postavu jiná zachránit.

Zápletka nebudí velký úžas, neboť korupční motivy člověk potká v každé druhé krimi. Hrdina sledující pokračování své kauzy už z jiné dimenze sice také ne, nicméně situace, do nichž jej tvůrce staví, i podání Pavla Řezníčka film mile oživuje. Z hlediska posunu způsobu vyprávění je pochopitelný i humor.

Jen škoda, že se (patrně jako úlitba autorce a jejímu filmovému stylu) neobešel bez crazy scének typu hořící věnec, rozdrcené autíčko či santaclausovsky maskovaní policajti a přílišných karikatur (policajt Václava Postráneckého). Humor, který v jemných dávkách uplatňuje Hynek Čermák coby rozkošně nesmělý doktůrek, by filmu slušel víc.

Celkově se tu perou dva žánry a lze tušit, že experiment patrně režiséra bavil. Otázka je, zda to měl jako zkušený tvůrce dobrých žánrovek zapotřebí. A zda byla koketerie s poledňákovským světem přínosná.

Muži jako bonus

Prolog filmu se skvěle natočenou honičkou a prolnutí hrdiny do jiného světa skrze hezký nápad s psíkem rozdíly obou světů dokládá.

Nicméně o diváky se tvůrci bát nemusí. Díky oběma mužským figurám v podání Řezníčka a Čermáka, jež doplňuje v milé sebeironické poloze Lukáš Vaculík, hudbě Tadeáše Věrčáka zkušeně lavírujíci mezi žánry a poetické vánoční náladě si snímek své publikum najde.

Hodnocení Deníku: 60 procent