A snad se právě proto rozhodla sama usednout na režisérskou stoličku, aby mužům-filmařům ukázala, po čem žena ve středním věku touží doopravdy.

Byť Huntová už režírovala čtyři epizody komediálního seriálu Jsem do tebe blázen, v němž hrála, snímek Konečně spolu je jejím celovečerním debutem. A vůbec ne špatným.

I když výchozí situaci scenáristé snad až příliš překombinovali. Bezdětnou April, která touží po vlastním dítěti, opustí manžel, a když vzápětí poznává nového „osudového“ muže, zjišťuje, že je konečně těhotná – ovšem s manželem. Navíc bezprostředně po pohřbu Apriliny adoptivní matky ji vyhledá matka biologická a tvrdí, že jejím otcem je Steve McQueen…

Díky střízlivé režii tu ale vše působí realističtěji než v typických melodramatech. Jako by se Huntová učila u Roberta Altmana, když s ním točila snímek Dr. T a jeho ženy. Coby režisérka sleduje život v jeho volném tempu. Nepřemýšlí, kam umístit kameru, prostě jen snímá herce bez zbytečných režijních příkras. Film tak působí intimněji, melancholičtěji, což je do určité míry příznačné pro většinu filmů žen-režisérek.

Huntová sice do hlavní role obsadila sebe, ovšem dojmem herecké hvězdy tu tedy rozhodně nepůsobí. Make-up ji nezakrývá drobné vrásky na obličeji, díky čemuž vypadá jako opravdová devětatřicetiletá žena odvedle (Huntová je ve skutečnosti o šest let starší než její postava). Její střízlivé líčení i styl oblékání ostře kontrastuje s vizáží její matky – hvězdy z místní televizní stanice, jež díky kosmetice a snad i plastice vypadá mladší než její dcera. A dokonce i britský hezoun Colin Firth nemá upravené vlasy, jak jsou diváci z jeho romantických komedií zvyklí.

Firth alias Frank představuje přesně ten zprofanovaný ženský ideál – je vtipný, umí ženě naslouchat, stará se o děti, zatímco si manželka cestuje po světě, a když má vztek, nepodlehne mu, ale jde ho radši „vyvenčit“. Je však takový muž ještě stále chlapem? Možná právě kvůli této otázce April váhá mezi Frankem a bývalým manželem. Ten ji přitahuje, přestože je naopak citově velmi nevyzrálý – s chlapeckým výrazem Matthewa Brodericka, baseballovou čepicí a batohem vypadá jako středoškolák a vlastně se tak i chová.

V Konečně spolu se nevtipkuje za každou cenu. Jen tu a tam Huntová melodrama okoření jemným humorem, jehož nositelem je obvykle Colin Firth či Bette Midlerová jako Aprilina energická matka. Byť se Helen Huntové nepodařilo filmově postihnout ženský pohled na svět tak dokonale jako třeba Sofii Coppolové ve Ztraceno v překladu, přece jen si nenatloukla nos jako onen židovský synek z anekdoty, kterou vypravěčka snímek začíná i končí.

Konečně spolu
Then She Found Me, romantické drama, USA 2007, 100 min., režie: Helen Huntová.
Hrají: Helen Huntová, Colin Firth, Bette Midlerová, Matthew Broderick, Ben Shenkman, Salman Rushdie.
Premiéra: 14. 8.