Snímek v hlavních rolích s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem natočil režisér George Agathonikiadis – podle jeho námětu napsal scénář Petr Hudský.

Hlavní hrdina Archimedes (Ondřej Vetchý) je jeden z vojáků, kteří přijíždějí do Československa v jedné z prvních migrantských řeckých vln. V Řecku v té době vrcholila občanská válka. Do země v srdci Evropy tenkrát přijelo asi dvanáct tisíc Řeků. Filmový příběh vypráví dnes již dospělý Aris, synovec hlavního hrdiny. Vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa – s naivním snem o růžové budoucnosti v socialistickém režimu – změnil jeho strýci život.

„Hlavní myšlenka příběhu ukazuje, do jaké životní katastrofy se může člověk dostat, když slepě uvěří propagandě a ideologii,“ zamýšlí se režisér George Agathonikiadis, který je sám jedním z dětí, které migrantská vlna do Československa zavála. „Nakonec zjistí, že byl podveden a ztratil to nejdražší, jako je rodina a vlast,“ doplňuje.

Jako jízda na arabském koni

Scenárista Petr Hudský naštěstí přihrává Archimedovi do cesty životní lásku Penelopu a zemitého parťáka Karla Nováka (Miroslav Donutil). Svérázného muže, který nemá rád komunisty a který pro řešení jakékoliv situace nechodí daleko.

„Od začátku jsem měl jasno, kdo bude hrát hlavní mužské role. S Mirkem Donutilem se znám skoro čtyřicet let. Považuji ho za výjimečného herce a pokaždé, když s ním pracuji, je to přínos nejen pro mě, ale i pro ten film. Mirek má obrovský talent a je schopen zahrát všechno. Má bohaté podvědomí a tisíce nápadů. Společně jsme byli v Řecku několikrát, takže zná velmi dobře řeckou náturu,“ vypráví režisér. „A Ondra Vetchý je srdcař. Proto jsem ho obsadil do role Archimeda. Je plný vášně a dobroty. Těžko se krotí. Jako každý Řek má svou hlavu. Natáčení s ním je jako jízda na krásném arabském koni. Někdy se vám může stát, že vás shodí ze sedla. Mám ho hrozně rád a vážím si ho jako herce i jako člověka. Když spolu ti dva hrají, je to jako byste sledovali mimořádný fotbalový zápas. Je to ohromný zážitek.“

Důležité poselství

Příběh Archimeda, který vznikl v brněnském studiu České televize, obsahuje jak humor, tak i drama. „Jde o velmi poetický příběh, který určitě osloví mnoho diváků. Nesmím zapomenout na působivou kameru Petra Hojdy a hudbu, kterou složil Aleš Březina,“ dodává režisér. Do dalších rolí obsadil Veroniku Freimanovou, Danu Černou, Jiřího Dvořáka, Tomáše Töpfera, Kristýnu Bokovou, Stanislava Zindulku a další herce.

„Jde o atypický příběh i film, který je v dnešní době svým poselstvím důležitý pro všechny, kterým nejsou lhostejné otázky vlastenectví, odvahy, silné vůle a pravdy,“ uzavírá kreativní producentka Jiřina Budíková. (gk)