To vše zachycuje nový snímek režiséra Pavla Jiráska, který vznikl v brněnském studiu České televize. Dokument má název Kdokolia. Pojmenování odkazuje k otázce Kdo je Kokolia? a tedy i k režisérově pátrání po poselství, jež zdánlivě komplikovaná osobnost Vladimíra Kokolii přináší. „Film zachycuje malířovu osobnost v mnoha pestrých obrazech a ukazuje, že cokoliv Vladimír Kokolia dělá, dělá po kokoliovsku nezaměnitelně a s dokonalým zaujetím," říká mluvčí Televizního studia Brno Hana Orošová.

Dokument Kdokolia

Kokoliovu uměleckou tvorbu Jirásek odkrývá v plné šíři. Nejedná se totiž jen o mezinárodně uznávaného malíře, grafika a kreslíře, ale zároveň o pedagoga Akademie výtvarných umění, básníka i textaře. V letech 1984–1997 působil jako zpěvák brněnské skupiny E, dříve patřící ke špičce české alternativní a undergroundové hud­by.

Možná přijde i celovečerní verze

„Ať už Vladimíra představuji v moravské vesničce Veverských Knínicích nebo naopak jako prorektora na pražské AVU, ať je ztracencem nebo triumfálním vítězem, je to vždy vyjádření jeho nefalšovaného a nekonformního vnitřního světa. Najednou se tak i prosté venkovské činnosti, jako je kompostování, dřevaření nebo zavařování stávají klíčem k pochopení komplexnosti jeho umění i filozofie," říká režisér. S Kokoliou se poznal už před revolucí a již několikrát s ním spolupracoval. Z větších filmových počinů je však podle něj film Kdokolia prvním, jenž umělcovu osobnost zachycuje v takovém rozsahu. Materiálu dokonce Jiráskovi zbylo tolik, že uvažuje o rozšířené – celovečerní verzi dokumentu.

Ani investigativní, ani skandalizující

„Není to film investigativní ani skandalizující. Vznikl zde jakýsi vnitřní, úzký vztah a když bylo Vladimírovi něco proti srsti, netočili jsme to," poznamenává Jirásek. Svěřuje se také, že film vnímá jako určité vnitřní pokračování navazující na dokument o Daliboru Chatrném z roku 2007. Filmaři se tehdy podařilo zachytit Chatrného v plné tvůrčí i fyzické síle. „Brněnská témata mne fascinují, ale často je těžké je prosadit," dodává Jirásek.

Dokument režiséra Pavla Jiráska zachycuje Vladimíra Kokoliu v prostředí rodných Veverských Knínic i v Praze, kde učí na Akademii výtvarných umění.

Prostor Domu umění byl pro předpremiérové uvedení dokumentu zčásti symbolický. Na přelomu roku 2003/2004 zde totiž měl Kokolia neobvyklou výstavu: malíř se do Domu umění nastěhoval a vytvořil zde ateliér, v němž bydlel, vyučoval a prodával své obrazy. „Je to přirozený protipól mé staré nekomerční image, která se mě bůhvíproč drží, i když deset let věci normálně prodávám. Zároveň beru cenu jako estetickou kategorii, která dokáže báječně posílit naše vnímání obrazu," řekl tehdy Kokolia.

Dokument Kdokolia: režie Pavel Jirásek

Předpremiéra v Domě umění: 17. ledna

Televizní premiéra: 20. ledna 2013, od 15.25 na ČT2