„O tomto filmu říkám, že je to můj nejvíce 'český' film. Jsem moc ráda, že v něm funguje černý humor. Česká kinematografie mi zde byla inspirací," řekla novinářům po projekci Hollandová.
Na scénáři filmu s Hollandovou spolupracoval scenárista Štěpán Hulík, střihačem filmu byl Pavel Hrdlička a jednu z důležitých rolí ve snímku ztvárnil Miroslav Krobot.

Hollandová se po letech symbolicky vrátila na AMU 

„Miroslav se kvůli filmu naučil i polské dialogy. Spolupracuju s ním ráda, on je nenahraditelný a pokud to nevíte, tak jste blbí," rozesmála přítomné Hollandová, která kvůli Krobotovi připsala do scénáře novou postavu. Přijetím čestného titulu se  po letech Hollandová symbolicky vrátila na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971.

„Dílo Hollandové vytváří most mezi polskou a českou kulturou," uvedl rektor AMU Jan Hančil. Zdůraznil, že Hollandová uměleckým způsobem přináší myšlenky demokracie a humanismu. Podobnost obou kultur je zřejmá. Máme podobné geografické umístění, podobné jazyky a podobné dějiny," řekla Hollandová.

Čtěte také: Agnieszka Hollandová převezme čestný doktorát AMU v Praze

Podle režisérky je pro Čechy důležitá všednodennost 

„Zároveň jsme však v něčem jiní. Byla to pro mě šokující zkušenost, když jsem se ocitla na FAMU a myslela jsem, že v Čechách je jenom více zboží v obchodech a jinak jsme stejní. Ale zjistila jsem, že se ve způsobu života lišíme. Mám zkušenost odlišnosti a zároveň blízkosti," dodala.

Podle Hollandové je pro Čechy důležitá všednodennost, běžný a soukromý život a jeho krása. Ale zároveň k životu mají "civilní přístup" a mají obavy z patosu a přehánění citů. „Poláci jsou na druhou stranu v patosu silní až příliš, což občas vede k hysterii a nedostatku tolerance. Nedovedou si vážit odlišnosti, ale na druhou stranu jsou výborní do těžké doby, kdy je zapotřebí bojovat," dodala.

Z třídílného dramatu Hořící keř vznikl celovečerní film 

Děkan FAMU Zdeněk Holý ocenil její vztah k českým dějinám. „Jako v Hořícím keři i v dalších dílech nacházíme postavy, které čelí osudovému střetnutí s velkými dějinami a kladou kardinální otázku, jak tento střet přežít, aniž by člověk ztratil svoji čest," uvedl.

Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby. V posledních letech se Hollandová do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní film. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Čtěte také: V Obecním domě v Praze začne večer 24. ročník festivalu Febiofest

Akademie v minulosti vyznamenala Lukavského či Formana 

V pátek 24. března se uskuteční na AMU projekce jejího studentského filmu Hřích boha.Akademie v minulosti podobně vyznamenala například člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského, režiséra Miloše Formana, dirigenty Charlese Mackerrase a Jiřího Bělohlávka, houslistu Josefa Suka či režiséra a dramatika Ladislava Smočka. Prvním čestným doktorem AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.