Nicméně to není hlavní důvod jeho účasti chtěli jsme k moderování pozvat někoho, kdo se v téhle době vzdělávání mladých sám účastní. A Karel tak činí svým jedinečným způsobem již docela dlouho,“ říká Alice Nellis, podle níž bude koncert plný zvučných jmen.

„Uslyšíte Dvořáka, Janáčka, Suka, Wagnera, Beethovena a Verdiho. Tento rozmanitý program připravili dirigenti večera Semjon Byčkov a Marko Ivanović tak, aby byl zážitkem jak pro ‚zkušené‘ posluchače, tak i pro někoho, kdo si onlineový koncert klasické hudby poslechne třeba poprvé. Zazní skladby, které člověku dodají energii, odvahu, ale taky víru v to, že i věci složité a někdy bolestné lze přetavit do něčeho cenného.“

Boris Rösner.
Byl rytíř, který bránil slabší, vzpomíná na Borise Rösnera jeho kolegyně

Vaše „výpady“ do vážné hudby jsou časté, měla jste možnost spolupracovat také s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Co vám hudba dává? Třeba i ta rocková, pokud se přesuneme k vašemu filmu Revival…
Hudba mi dává prostor, ve kterém se mohu vnitřně zcela svobodně pohybovat. Umí mě zastavit a „zpřítomnit“. Ovšem díky tomuto účinku ji ve výsledku neposlouchám zase tak často, protože ji nedokážu vnímat jako background. To mě vlastně spíš rozčiluje. Potřebuji se na ni soustředit. A nedokážu při ní nic dělat. Někdy mě při hudbě napadají nové příběhy, nápady. Ale jindy a to je ještě lepší naopak konečně dokážu myšlení vypnout a chvíli jen cestovat po abstraktních krajinách zvuků a ticha. To u mě platí pro všechny druhy hudby. Moc je nerozděluji podle žánrů, ale podle toho, co mám a nemám chuť poslouchat.

Je něco, na čem teď pracujete, ať už jde o divadlo, či film? Jaké téma byste ráda zpracovala?
V současné době připravuji s Českou filharmonií další díl cyklu Zkoušky orchestru tentokrát s Markem Ebenem a Petrem Altrichterem. Protože živé publikum letos nemáme, chceme Zkoušku pojmout odvážně jako opravdovou zkoušku a točit Petra opravdu při práci. Mimo to připravuji se svým producentem Petrem Fořtem film Buko, takovou temnou komedii. A Prodanou nevěstu pro Národní divadlo. Mám štěstí – mám práci. A to je v dnešní době něco, za co je třeba být vděčný a těšit se z toho.

Marta Dancingerová.
Záměna dětí? Vůbec si to nedokážu představit, říká herečka Marta Dancingerová

Všichni se teď upínáme k tomu, že se snad v dohledné rozjede kulturní dění. Jak se na to díváte? Co pro vás vlastně koronový stav znamená?
Nemám potuchy, kam se bude česká kultura ubírat, a to ani v jiných stavech, než jsou koronové. Výhoda kultury jako takové je, že její vývoj není nutně lineárně spjatý s ekonomickým a politicko-sociálním vývojem. Nicméně lidé, kteří kulturu vytvářejí, musí v tomto spojení reálně existovat. Tato doba je pro některé z nich určitě nesmírně složitá. Je tedy otázkou, jestli toto složité období dokáží čeští umělci přetavit v něco nového a možná zcela jedinečného, anebo je to semele. Já pevně doufám v to první.