Doufala jste aspoň na malou chvilku, že by to mohlo vyjít?
Jsem realistka. Pro mě i producenty je zázrak samotná nominace. Že jsme byli vůbec mezi tu finální pětici vybráni.

Mohla to být pro zahraniční novináře šance dát přednost před obvyklými disneyovkami jinému příběhu. Afghánistán je stále aktuální.
Konkurenční snímek Flee byl také aktuální. A taky pohořel. Američané mají zkrátka jiný vkus a jiné vnímání filmů než třeba my v Evropě.

Zlaté glóby byly opět bez celebrit.
Balanc po nalomené větvi. Zlaté glóby kvůli četným skandálům bojují o přežití

Viděla jste své konkurenty? I vítězný Encanto?
Asi bych jako profík měla. Ale přiznám se, že jsem viděla jen Flee. S těmi ostatními mám problém. Nejsem moc schopná se na ně dívat, protože jsou si navzájem dost podobné. Jsou to - bez urážky - produkty, dobře v továrně obroušené, ale trochu jako po plastice, bez života. Hollywoodská studia takhle pracují, všechno je vypiplané, uhlazené, tak nějak přehnané. V pohybu, mimice, gestech. A pak jsou schopni ocenit i chlapíka za kolekci efektů nebo odborníka na kapky. S animací kapek můžete prožít celý kariérní život.

Všechno tohle ale umí dobře prodat.
Přesně. V tomhle nemají konkurenci. Marketingová práce je obdivuhodná. Jejich filmy mají proto široký dosah. Vadí mi trochu, že kazí v kinech tou vyžehlenou plastikou a absencí osobitosti vkus, hlavně dětem. Zvlášť když nemají jiné srovnání. Mají pocit, že takhle vypadá život. Proto taky říkám svým studentům na katedře animace: Kreslete jako vy, ne jako vaše vzory. Ale jedno musím Americe přiznat – příběhy vyprávět umí!