Druhý den ochotně vyprávěla o vile Tugendhat, kde se točilo, o sci-fi pro HBO, své slabosti pro kreslený seriál Simpsonovi i o místě, kde ráda žije.

Zapůsobila na vás při natáčení slavná brněnská vila?
Bydleli jsme samozřejmě jinde. I když blízko – hned přes ulici. Ale do vily jsme docházeli na natáčení každý den a byl to neskutečný zážitek! Tolik prostoru, světla, jednoduchých linií, celé to okolí se zahradou! Okouzlila nás. Nejvíc slavný skleněný pokoj. To je natolik výjimečný a promyšlený prostor, že vás přitahuje a nabíjí energií. Výhled na město je úchvatný. Pravda, natáčeli jsme v létě a za sklem jsme si užili i pěkné horko, protože sem jde celý den slunce. Ale pak se dalo zase schovat v jiných koutech, třeba v knihovně.

Neztráceli jste se tam trochu?
Ano, máte pravdu, když štáb odjel, měl člověk občas pocit, že se s těmi druhými nemusí snadno potkat. Je to obrovský dům. S různými zákoutími, důmyslným nábytkem a spoustou volného místa.

Jak byste popsala charakter vily Tugendhat?
Zajímavá otázka. Spolehlivá, pevná, neobvykle prosvětlená, s jasnými tvary. Skoro se chce říct: pavilon opic… Bez urážky. Ale ukrývá dramatickou historii, kterou zachycuje román Simona Mawera a teď i film. Všechny ty proměny v čase. Člověku se ani nechce věřit, čím vším vila prošla a co se tu dělo – pracovna za nacistické okupace, stranické večírky, kouřilo se tu, dávaly se sem děti do mateřské školky, byla tady tělocvična! Dnes je z vily muzeum, celkem logický závěr jejího příběhu.

Zdroj: Infilm Praha

Žilo by se vám tu dobře?
Nevím. Je to velký dům. I já mám ráda světlé prostory, zajímám se o nábytek a baví mě řešit barvy v interiéru. Ale k životu asi žádnou architektonickou vizi nepotřebuji. Pocit, že je vám někde dobře, to je velmi osobní věc. Věc vašeho vkusu a citu pro detaily. A sdílení téhož s blízkými lidmi.

Natáčela jste s tvůrci, jako jsou Paul Verhoeven a Brian Singer. Jak se vám pracovalo s režisérem Skleněného pokoje Juliem Ševčíkem?
Je velmi soustředěný a má jasnou představu. To je pro herce vždycky dobré. Příliš velká roztěkanost na place práci nesvědčí.

Měli jste dovoleno občas improvizovat, nebo jste se museli přesně řídit vámi zmíněnou režijní vizí?
Improvizace? Ne, v podstatě pro ni nebyl prostor. Julius Ševčík opravdu postupuje striktně. Ví, co chce, a to také žádá po hercích.

S herečkou Hannou Alström tvoříte ve filmu dost blízkou dvojici. Přátelství obou žen přesáhne hranici přátelství. Rozuměly jste si dobře?
Ano. Bylo velmi důležité si porozumět. A s Hannou jsme si padly do oka ihned. Lidsky i profesně. Stala se mou velkou kamarádkou. To bylo pro film příznivé.

Fanoušci fantasy Hra o trůny vás znají jako Rudou kněžku. Nakolik vám tento populární projekt změnil život a kariéru?
Neřekla bych, že by se tolik lišil od jiných projektů. Samozřejmě jsem za tuto nabídku vděčná a úspěch série nás všechny překvapil. Ale asi mi neotevřel nijak zásadně dveře k jiné práci, jestli to myslíte takhle. Maximálně k tomu, že jsem se jako postava ze Hry o trůny dostala do seriálu Simpsonovi, který mám – mezi námi – raději než Trůny.

Mezi námi, já také. Takže Rudá kněžka vám k srdci nepřirostla?
Ne. Jak jsem řekla, jsem za tuto hereckou příležitost vděčná, fanoušci mě kvůli roli občas oslovují, to ano. Ale v herecké práci preferuji jiné projekty. Hra o trůny je výtvarně působivá, výpravná, ale studená podívaná. Z hlediska herecké práce psychologicky placatá. Mám raději vrstevnatější příběhy, lidské emoce, obavy, vášně, postavy, které vám dají větší prostor, vtáhnou vás.

Co nového připravujete?
S přáteli ze své produkční společnosti chystám televizní sérii. Ráda o projektech rozhoduji sama, jsem tou hlavou, která věci vymýšlí. Je to lepší než být součástkou velkého stroje. Mohu dělat to, co se mi líbí a co považuji za kvalitní.

Carice van Houten
Nizozemská herečka a pop-rocková zpěvačka se proslavila rolí v seriálu Hra o trůny v produkci HBO. Hraje tu Rudou kněžku Melisandru z Ašaje. Na kontě má ale řadu dalších rolí, mj. ve filmech Valkýra, kde se setkala s Tomem Cruisem, Černá kniha, Napříč časem nebo Jackie. Její mladší sestra Jelka van Houten je také herečkou. Média několik let zaměstnával vztah Carice s populárním německým hercem Sebastianem Kochem (Životy těch druhých, český snímek Ve stínu). Od roku 2015 je jejím partnerem herec Guy Pearce, s nímž má tříletého syna. Nabídku ke kariéře v Hollywoodu několikrát odmítla s tím, že je spokojená tam, kde je.