Pravý rytíř

Prvně zmíněná, která si zahrála například v britském seriálu Tři mušketýři a při natáčení reklamy se setkala s Bradem Pittem, ztvární v pohádce Pravý rytíř, připravené na Štědrý večer, vzorně vychovanou princeznu Isabelu.

„Je velmi statečná a odvážná, má dobré způsoby, a když potká svého rytíře, zamiluje se do něj na první pohled. Pro jeho záchranu by udělala cokoliv," nastiňuje svou roli Lucie Černá. Jejím vyvoleným je rytíř Vincent v podání Jana Komínka – rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje. Je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík), jenž má jako vysloužilý rytíř silnou potřebu zahrnovat Vincenta důležitými radami, doprovází jej i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu, k níž Vincent zahoří láskou, která v jeho životě změní úplně všechno. „Na konci příběhu už nemůže být tím mladíkem, jakým býval kdysi," říká Jan Komínek. Režie této novinky se ujal Martin Dolenský, scénář napsal Petr Hudský.

Druhá princezna jménem Radost

Ta se divákům představí 25. prosince v pohádce Slíbená princezna, je z poněkud jiného těsta. Se svou rodinou žije na ostrově, má jedenáct sourozenců a má zakázáno ostříhat si své zlaté vlasy. Jednoho dne padne do oka zlému knížeti, který vyšle svého čeledína Jiříka, aby mu ji přivedl. „Moje princezna je benjamínek – z této své pozice se snaží co nejvíce vytěžit, nedělá jí to problém. Chce se dostat z ostrova, chce zažít něco úplně něco jiného, než co bylo doteď. Takže když se tam objeví Jiřík, uteče s ním," vypráví Marta Dancingerová. Zadarmo si ji ovšem Jiřík, jehož si v této nové verzi Zlatovlásky zahraje Jan Cina, neodvede. Musí splnit nejen tři úkoly, ale především porazit svého soka, prohnaného piráta Za Bié Ocradé. Královnu v této novince ztvární Jitka Čvančarová. Jaká podle ní je? „To vždycky odvisí od toho, kdo scénář napíše a kdo ho potom režíruje. V případě naší pohádky jsem hned po přečtení první věty scénáře (je dílem Ivy Procházkové, režie se chopil Ivan Pokorný) věděla, to bude velká zábava. Myslím, že divákům bude blízká tím, jak je živočišná, rozcuchaná, prostě jako život sám," uvedla Jitka Čvančarová.

Zázračný nos

Ztratit svoji krásu, aby po mnoha zkouškách zjistila, v čem spočívá pravá láska, musela třetí princezna Diana v pohádce Zázračný nos (ČT ji uvede 26. prosince, režie Stanislav Párnický). „Není to ten klasický typ princezny, která má své manýry. Je lidská a zvědavá," prozrazuje její představitelka Kristína Kanátová. V této česko-slovenské podívané se dále představí Vladislav Plevčík jako voňavkář Tomáš, jemuž vůně přinese do života překrásnou lásku, ale i Iva Janžurová či Martin Donutil.

Nepovedený čert

Svou vánoční pohádku dostanou i sluchově hendikepované děti a jejich rodiče. Příběh nazvaný Nepovedený čert, ve kterém hrají neslyšící herci ve znakovém jazyce, však bude díky dabingu srozumitelný všem divákům.
Kromě tradičních pohádek se na televizní obrazovce během svátků objeví také jeden z nejnavštěvovanějších filmů českých kin – Renčova Lída Baarová (už 17. prosince) v hlavní roli s Táňou Pauhofovou, oceňovaný snímek Slávka Horáka Domácí péče (1. ledna) s Alenou Mihulovou či jedinečná zrestaurovaná podoba fantaskního příběhu Karla Zemana Baron Prášil (1. ledna).

Co nabídne ČT art?

ČT art se o Vánocích promění na hudebně orientovaný program, který se stane alternativní nabídkou k ostatním kanálům. K řadě premiérových dokumentů a koncertů nabídne i speciální vysílání k padesátému výročí Studia Ypsilon. Déčko se o zaměří zejména na animované pořady a vánoční speciály oblíbených večerníčků Pat a Mat, Žížaláci, Krtek nebo Chaloupka na vršku.

„Aby toho nebylo málo, připravili jsme ještě jednu pohádku – Anděl Páně 2. Původně jsme plánovali, že ji odvysíláme už o letošních svátcích. Ale pak jsme si řekli, že dáme šanci divákům v kinech, aby si ji nejdřív užili na velkém plátně. Udělali jsme ji jako kinofilm, jsme jejím koproducentem a premiéru bude mít za pár dní, začátkem prosince. Na obrazovce se objeví na Štědrý večer 2017," řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.