Například navštívit nově otevřenou výstavu 21 děl pro Ukrajinu, jen malý kousek od pietního místa na Národní třídě. Najdete ji v Topičově salonu, kam se po premiéře v Berlíně a Paříži unikátní soubor ukrajinských válečných kreseb a maleb přesunul.

Videa, testy, malba i křik. Zkrátka Zkouška umění
Kabaret ambic, úletů i tísně. Zkouška umění aspiruje na dokument roku

K vidění je už v tyto dny, ve čtvrtek 17. listopadu pak bude kolekce vydražena na speciální charitativní aukci. Účastní se jí dva ukrajinští malíři, Volodymyr Budnikov a Vlada Ralková. Její smysl vystihuje trefně Budnikovova hláška „Tužka je má puška“, kterou pětasedmdesátiletý tvůrce vysvětluje, proč není na frontě jako jeho krajané.

Výstava představuje deset děl z Budnikovova cyklu Čas války a deset děl z cyklu Ralkové, která řeší ženská témata. K vidění je i jedinečné dílo o rozměrech 2x10 metrů, jež si vysloužilo název "Ukrajinská Guernika", odkazující právem na slavný Picassův obraz.

Volodymyr Boudnikov na výstavě v Topičově salonu (Série Temps de guerre)Volodymyr Boudnikov na výstavě v Topičově salonu (Série Temps de guerre)Zdroj: acb.cz

Noirový listopad

Pro ty, kteří se rádi ohlížejí a chtějí zároveň uniknout od hlučných sametových oslav, jsou tu ozvěny Noir Film Festivalu. Letos v létě oslavil 10. narozeniny. Kdo jej nestihl navštívit v srpnu na Českém Šternberku, má šanci v pražské Lucerně. Od 17. do 19. listopadu kino uvádí výběr napříč sekcemi včetně ohlédnutí za nejlepšími snímky festivalové historie.

Za pozornost stojí film Rolberta Aldriche Líbej mne až k smrti, jehož hrdinou není chandlerovský moderní rytíř s přísně nastavenými morálními zásadami, jak ho známe z klasických noirů. Je jím bezskrupulózní Mike Hammer, jenž si libuje v násilí a jehož praktiky jsou z části ospravedlnitelné pouze proto, že lidé kolem něj jsou snad ještě amorálnější než on.

Vyhlášení vítězů hudební ankety Český slavík, 12. listopadu 2022, Praha. Vítězové kategorie nejlepší zpěvačka a zpěvák Lucie Bílá a Marek Ztracený
Bílá, Ztracený a skupina Kabát. Jubilejní ročník ankety Český slavík zná vítěze

K vidění je také Dálnice zlodějů Julese Dassina a legendární Mys hrůzy, u nějž se (dokonce ve dvou verzích) potkaly hollywoodské hvězdy Robert Mitchum a Gregory Peck.

V Lucerně bude v pátek k vidění první snímek z roku 1962, jehož režisér J. Lee Thompson neskrýval vliv Alfreda Hitchcocka. Sobota je ve znamení žen, respektive slavného filmu Mildred Pierce (1946), který vznikl podle literární předlohy Jamese M. Caina s oscarovou Joan Crawfordovou. Ztvárnila tu mistrovsky přerod uťápnuté ženy v domácnosti v majitelku úspěšného řetězce restaurací.

Co bude dál?

V duchu tradice 17. listopadu proběhne znovu Koncert pro budoucnost. Jde o občanské setkání a každoroční završení oslav sametové revoluce, které tradičně otevírá diskuzi o klíčových otázkách současnosti i společné budoucnosti. Žijeme v rozdělené společnosti? Jak to můžeme změnit? Uvědomujeme si ještě základní hodnoty, získané za sametové revoluce, nebo je to jen formální plakát?

Vzdát hold demokracii, úctu k právu, svobodě a lásce můžete při společném setkání na Václavském náměstí, kudy pravidelně procházejí dějiny. V programu vystoupí mimo jiné Ben Cristovao feat. David Koller, Lenka Dusilová BAND, Chinaski, Michal Horák, Hrubá hudba, Čhave Romane nebo Pussy Riot.