Narodil se 21. prosince 1948 ve Washingtonu jako Samuel Leroy Jackson, ale jeho kořeny sahají do západoafrického Gabonu. Vyrůstal jenom s matkou, otce prý viděl asi dvakrát v životě. Studoval na Morehouse Colledge v Atlantě, černošské mužské vysoké škole. Předtím, než v sobě objevil herecké vlohy, se zabýval mořskou biologií a architekturou. Kromě toho hrál na trubku, flétnu a lesní roh ve školním orchestru.

V roce 1969 se odehrál zvláštní incident. Jackson s několika dalšími studenty drželi členy správní rady Morehouse Colledge, včetně Martina Luthera Kinga staršího, jako rukojmí a požadovali reformu školy. Instituce sice nakonec souhlasila se změnou své politiky, ale Jackson byl za svůj kousek potrestán.

Věrný manžel

Ke školnímu hereckému souboru se přidal jen proto, aby získal nějaké plusové body, nicméně divadlo ho chytilo natolik, že před promocí v roce 1972 spoluzaložil divadlo Just Us. Na jevišti se prosadil i přesto, že od dětství koktal, ale dokázal se této řečové vady zbavit.

Na co koukat o Vánocích? Nabízíme malý výběr snímků:

Sexuální touha ve vánočních kulisách (Kubrickova Eyes Wide Shut)
Netradiční vánoční filmy: Bez kapra a salátu, zato s Redfordem či Willisem

Měl za sebou teprve pár rolí v televizních filmech, když se v roce 1980 oženil s herečkou a producentkou LaTanyou Richardsonovou. O dva roky později se páru narodila dcera Zoe. Nutno podotknout, že Jackson projevil na hollywoodskou star neuvěřitelnou manželskou věrnost, s LaTanyou totiž žije dodnes.

Začátky poznamenaly drogy

Po jednom divadelním představení v roce 1981 byl Jackson představen režisérovi Spiku Leeovi, který si talentovaného herce zapamatoval a později ho obsadil do malých rolí ve filmech Blázinec ve škole (1988) a Jednej správně (1989). Při prvních krůčcích před kamerou, například při natáčení filmu Cesta do Ameriky (1988), byl Jacksonovým mentorem jeho starší kolega Morgan Freeman.

Hercovu slibně se rozvíjející kariéru pak poznamenala drogová závislost na heroinu a později kokainu. Díky odvykací léčbě ji ovšem dokázal překonat. K drogám se nevrátil ani poté, co si po absolvování detoxu zahrál muže závislého na kokainu ve snímku Tropická horečka (1991).

… seznáš, že jméno mé je Bůh!

Průlom v Jacksonově kariéře přišel rok po roli ve Spielbergově Jurském parku. V roce 1994 ho režisér Quentin Tarantino požádal, aby hrál Julese Winnfielda v chystaném filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Jackson byl poctěn, obzvlášť když se dozvěděl, že mu Tarantino psal roli na tělo.

Připomeňte si s Deníkem podoby slavného herce, který 18. prosince oslavil šedesátiny:

Od maskota z fastfoodu do Hollywoodu. Podívejte se na klíčové role Brada Pitta

Postava Julese měla mít původně na hlavě obrovské afro, takže se pro holohlavého Jacksona sháněla vhodná paruka. Někdo ze štábu pak přinesl kromě afra i paruku s kudrlinkami. Režisérovi i herci se líbila natolik, že ji nakonec použili. A tak vznikl legendární kudrnatý zabiják, který rád cituje z Bible.

Tarantino si Jacksona oblíbil a ten pak hrál ještě v mnoha jeho filmech. Počínaje překupníkem zbraní Ordellem Robbiem v thrilleru Jackie Brownová (1997) a majorem Marquisem Warrenem z westernu Osm hrozných (2015) konče.

Samuel v Česku

Po úspěchu Tarantinova filmu z roku 1994 dostal herec podle svých slov hned několik scénářů, jejichž autoři ho přesvědčovali, že jde o nový Pulp Fiction. „Mohl jsem snadno udělat kariéru hraním Julese,“ prohlásil Jackson. Herec ovšem tuto lákavou cestu zavrhl a vyplatilo se mu to.

Zdroj: se svolením PangeaBad Motherfucker: Život a filmy Samuela L. Jacksona

V letošní knižní novince její autor Gavin Edwards podrobně rozebírá Jacksonův fascinující život od koktavého knihomola přes revolucionáře a narkomana až po hvězdu filmového plátna.

Kniha vychází z původních reportáží a rozhovorů a věnuje se nejen významným událostem Jacksonova života, ale také jeho zálibám: golfu, kung-fu filmům a sprostým slovům.

Vydala Pangea.

Hned v roce 1995 si zahrál po boku Bruce Willise v kasovním trháku Smrtonosná past 3, což ho nadchlo i jako fanouška první Smrtonosné pasti, kterou prý viděl asi třicetkrát. Mezi další úspěchy patří i role otce souzeného za zabití dvou mužů, kteří znásilnili jeho dceru, ve snímku Čas zabíjet (1996) nebo postava policisty Dannyho Romana obviněného z vraždy parťáka v krimi Vyjednavač (1998). S Brucem Willisem se herec znovu potkal při natáčení Vyvoleného (2000), jehož scénář psal M. Night Shyamalan přímo pro tuto dvojici, a zahrál si i v sáze Star Wars.

Českou stopou v kariéře Samuela L. Jacksona je účinkování v akčním filmu xXx (2002). Filmaři tenkrát natáčeli na mnoha místech naší vlasti. Kromě pražského Staroměstského náměstí, Týnského chrámu, interiéru i exteriéru Francouzské restaurace v Obecním domě, schodiště na Malé Straně a Karlova mostu se natáčelo i v Kamýku nad Vltavou či v kostele svatého Václava ve Výsluní na Chomutovsku. A pasáž, v níž do města přilétá Jacksonův agent Augustus Gibbons, se točila na ruzyňském letišti.

Hvězda marvelovského vesmíru

V roce 2008 měl premiéru film Iron Man, v němž se Jackson poprvé objevil v roli Nicka Furyho. Tento trhák otevřel herci dveře k netušené sérii filmů (a s ní spojeným astronomickým výdělkům), která stále nemá konce. Jackson se díky marvelovským snímkům stal rekordmanem v počtu ztvárnění stejné komiksové postavy v různých filmech. Jako Nick Fury, ředitel tajné špionážní agentury S.H.I.E.L.D, který se snaží zabránit rozpoutání světové války a zachránit lidstvo, naposledy účinkoval v seriálu Tajná invaze (2023) na Disney+ a také v letošní podzimní novince v našich kinech nazvané příznačně Marvels (patnáctém Jacksonově marvelovském projektu).

Co bylo, než se z Williho Wonky stal výstřední továrník ve filmu Tima Burtona Karlík a továrna na čokoládu? Příběh tohoto hrdiny míří do českých kin:

Timothée Chalamet v roli Wonky
S bonbóny a dobrou náladou. K divákům míří Wonka, ideální dárek do vánočních kin

A přitom k této rekordní sérii nikdy nemuselo dojít. Když se totiž v roce 2009 chystalo druhé pokračování Iron Mana, objevila se informace, že kvůli výši honoráře se Jackson do role Nicka Furyho už nevrátí. O měsíc později bylo vše jinak a herec navíc podepsal se studiem Marvel smlouvu, v níž se zavázal, že se objeví ještě přinejmenším v dalších osmi filmech.

Pleš je nejlepší účes

Poznávacím znamením Samuela L. Jacksona je jeho pleš. Jako nejlepší „účes“ si ji prý zvolil ve chvíli, kdy mu začaly padat vlasy a uprostřed jeho afra se objevila lysina. Od té doby se pravidelně umisťuje v různých anketách společenských časopisů nazvaných „Krásní a plešatí“ a podobně. Herec má oproti ostatním kolegům jednu velkou výhodu – při výběru účesu, respektive paruky, pro další film ho nelimitují vlastní vlasy.

Filmy, ve kterých se Jackson objevil, vydělaly celosvětově bezmála 30 miliard dolarů, což z něj činí druhého nejvýdělečnějšího herce všech dob za Robertem Downeym jr.