„Všechnu tíhu postavy nese především Ivan Trojan, který si cestu k její přesvědčivosti protrpěl více než kdykoli předtím, jak také sám potvrdil. Právě díky němu stojí za to film sledovat. Díky proměnám, jež Trojan s bravurou svého věku i profesní zkušenosti zvládl,“ uvedla ve své reflexi Jana Podskalská v Deníku 18. srpna.

Film režisérky Agnieszky Holland Šarlatán
Šarlatáni mezi námi. Náš příběh je univerzální, říká Agnieszka Holland

Sám herec charakterizoval svou postavu a její posedlost v rozhovoru pro stejný deník takto: „Rozuměl jsem mu. Těch poloh je tam několik. Mikolášek celý svůj život narval do léčitelství, uvěřil tomu, že má velký dar. Prací zaháněl i své vnitřní běsy. Takovému člověku bezpochyby připadají určitá očekávání jeho okolí banální. A řeší je razantně a neomaleně. Jistá mrzutost a netaktnost v něm ale byly. Právě tenhle rozpor jeho osobnosti je pro herce úžasnou šancí a dobrodružstvím.“

Šarlatán měl premiéru v českých kinech 20. srpna. Soupeřem byl pro něj snímek Havel, jehož tvůrci rovněž usilovali o akademickou přízeň. Čeští akademici v letošním roce vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Hlasování probíhalo od 1. do 11. října tohoto roku.  Slavnostní ceremoniál v pořadí 93. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se podle ohlášení uskuteční 25. dubna 2021 v Los Angeles.

Ivan Trojan
Ivan Trojan o filmu Šarlatán: Homosexuální scény nesmí profíkovi vadit