Jižní vinařský region je podle něj nevyčerpatelnou studnicí námětů. „Kolik máte odrůd vína, tolik možností,“ usmívá se. U dvanáctidílné novinky má víno jednu z rolí, avšak ne tu hlavní. Zdůrazňuje, že seriál jen volně navazuje na předchozí Vinaře, nejde o pokračování po osmi letech. „Chceme v náročné postcovidové době plné zpráv o válce a ekonomické krizi přinést do domácností pohodu. Když si u epizody diváci otevřou třeba lahev ryzlinku, je to za mě lepší, než se koukat na vraždu číslo tisíc. Ale samozřejmě každému vyhovuje něco jiného,“ povídá.

Natáčení poslední čtvrté řady seriálu Policie Modrava.
Režisér o poslední Policii Modrava: Úsměvy tentokrát moc nebyly, zklamal mě štáb

Děj se točí kolem party kamarádů z vysokoškolské koleje. Objevuje nicméně též další možnosti pálavského kraje. Jako cyklistiku, rybaření, turistické atrakce typu mikulovského Svatého kopečku či pavlovského archeoparku, ale i téma trendu karavaningu. „Opět jsme pracovali i s nadsázkou. Dvojice se třeba vydává sbírat houby, které na Pálavě vůbec nerostou. Nejde o cestopis ani dokument, je třeba brát seriál s nadhledem,“ říká předem.

Na scénáři a dramaturgii pracoval se známým scenáristou Petrem Kolečkem. „Lákat jsem ho nemusel, sám se přihlásil. Jsme přátelé. Je navíc jedním ze tří režisérů. Za ty poslední dva roky jsem právě díky práci na seriálu snad nikoho neviděl častěji,“ směje se Vican.

Běh na dlouhou trať 

Vinařství i tvorba seriálu jsou podle něj běh na dlouhou trať. „Během dvou let jsme vysázeli desítky tisíc keřů révy, víno z nich ochutnám nejdřív za tři roky. U seriálu doba od nápadu po uvedení na obrazovky je dva roky,“ poukazuje Vican. Diváci uvidí celou plejádu moravských herců a patriotů. Včetně asi nejznámějších, a to Bolka Polívky, Michala Isteníka nebo Hany Holišové.

„S herci jsme strávili celkem sto dnů. Byl to kvapík, ale občas jsme si našli čas na ochutnávku vín,“ pomrkává s tím, že mezi vinařské znalce počítá možná překvapivě například herce Pavla Nečase, vracejícího se v roli svérázného policisty. „Málokdo o něm ví, že vyrůstal na jižní Moravě,“ zmiňuje Vican. Slunce podle něj v mnoha epizodách z obrazovky doslova září. „Pětadevadesát procent záběrů tvoří exteriéry. Včetně krásných pohledů z dronu,“ láká.

Tým kriminalistů. Zleva: Petr Stach, Barbora Bočková, Juraj Loj, Ondřej Vetchý, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš a Filip Blažek
Další kauzy. Kozák a Korejs se vrátí v nových Případech 1. oddělení

Filmaři navštívili lokace na Břeclavsku, v okolí Sedlece a Valtic, v Novém Přerově, Mikulově, v Lednici, kolem lednických rybníků nebo na Mušlově u Farmy Pálava. „Už filmové Bobule, ale i Vinaři pomohly s propagací moravských vín a vinařského regionu. Jak to bude tentokrát, uvidíme,“ dodává vinař.