Společnost Amazon si stěžovat nemusí. Na loňských Emmy posbírala cenné body za sitcom The Marvelous Mrs. Maisel o kurážné stand-up komičce. Boj o diváka ale během lockdownu přitvrdil. Netflix překonal na konci minulého roku hranici 200 milionů předplatitelů, a tak chce Amazon udeřit rázněji. Mocnou zbraní, hýčkanou od roku 2017, může být seriál Pán prstenů.

Vítejte ve Druhém věku

Natáčení sice loni stopla pandemie, v září se ale už zase rozběhlo. Klíčovou lokací je stejně jako u filmů Nový Zéland. Příběhy hrdinů magické Středozemě se mají odehrávat tisíce let před událostmi z Hobita a Pána Prstenů, během tzv. Druhého věku. Držitelé autorských práv totiž zakázali studiu měnit nebo znovu vyprávět příběh či události, které jsme na plátně viděli v oscarové trilogii Petera Jacksona.

Harry Potter se dočká seriálové verze
Seriál podle Harryho Pottera i Sex ve městě. Obrazovky zaplaví slavné postavy

Zažijeme tak čas, kdy se probouzejí mocné temné síly a království mizí v ruinách. Ti největší zloduši a nestvůry, jež zrodilo Tolkienovo pero, vrhají svět do temnoty. Některé postavy jsou důvěrně známé, jiné nové.

Druhý věk končí první Sauronovou porážkou a jak se znalci Tolkienova díla shodují, autor tento čas nijak detailně nepopsal, částečné informace jsou k mání jen v Nedokončených příbězích. Autoři scénářů v Amazonu tak jsou ve výhodě, mohou si leccos sami domýšlet. Třeba co dělal Sauron před invazí do Eriadoru, nebo jak se vypořádal se smrtí svého pána Morgotha… První scénáře 22-dílné řady píší J. D. Payne a Patrick McKay, na režii se bude podílet mj. J. A. Bayona, jenž natočil Jurský svět: Zánik říše.

Herecká rodina

Zveřejněný výběr prvních herců jde napříč zeměmi. Jména nám mnoho neřeknou, někteří ale na sebe upozornili už v megaprojektu Hra o trůny – třeba Robert Aramayo (hrál Neda Starka) nebo Joseph Mawle (Benjen Stark). Dále jsou tu britský divadelní herec Owain Arthur, britsko-iránská herečka Nazanin Boniadi, Australan Tom Budge, Portorikánec Ismael Cruz Córdova, kterého jsme nedávno mohli vidět v seriálu HBO Mělas to vědět (manžel zavražděné Eleny) a slovensko-americká herečka Ema Horvath.

Jejich postavy budou podle oznámení společnosti zveřejněny později. Rozhodnuto je zatím o představitelce elfky, ještě mladičké Galadriel, kterou bude hrát Britka Morfydd Clarková. „Po rozsáhlém hledání a četných konkursech je první sestava pohromadě. Jsou to brilantní herečky a herci, které nepovažujeme jen za představitele postav, nýbrž za členy široké tvůrčí rodiny, která se pokusí vdechnout život další části Středozemě,“ vzkazují divákům Payne a McKay.  

Neklid kolem nahoty

Fanoušky Pána prstenů ovšem trochu děsí zprávy, podle kterých chce Amazon trumfnout Hru o trůny – nikoli kvůli délce projektu, ale spíše kvůli nahotě a erotice. Jsou to podle nich motivy, které ve vesmíru Pána prstenů nemají místo. Zneklidnil je například inzerát, v němž Amazon hledá na natáčení herce s dotazem „Nemáte problém s nahotou? Vydělejte si až 500 dolarů za den“.

Westworld
Seriálové okénko Deníku: Fascinující dokument i hvězdami nabitý Westworld

Poptávka je po lidech z Aucklandu, jimž je více než osmnáct let, „všech postav a velikostí“, píše se v inzerátu agentury, jež hledá tváře pro seriál. Obavy podpořil i fakt, že ve štábu bude pozice koordinátora intimity, zajišťujícího pohodlí herců při natáčení intimních scén i legislativní stránku věci.

Nu, ať už to dopadne jakkoli, jedno se daří. Amazon k sobě teď na dlouho přitáhl pozornost diváků.

Frodo čtyřicátník. Elliah Wood
Sluší se v souvislosti s novým tolkienovským projektem poznamenat, že představitel Froda Elliah Wood, známý ze série Petera Jacksona, dnes slaví 40. narozeniny. Od chvíle, kdy ho jako nadaného kluka z Iowy přivezla matka do modelingové školy v L. A., urazil velký kus cesty. Od vedlejších rolí v alternativních filmech jako Věčný svit neposkvrněné mysli až k hollywoodskému hitu o hobitech. Je velkým Tolkienovým fanouškem a byl prvním členem oficiálního fanklubu. Z natáčení si odnesl jeden ze dvou hrajících prstenů a nechal si vytetovat číslo 9 v elfštině jako vzpomínku na film. Kromě herecké práce ho baví hudba, hraje na klavír a má sbírku tisíců CD. Oblíbenou kapelou je Smashing Pumpkins a filmem série Star Wars. Tak všechno nejlepší, Frodo!