Za bezmála deset let vysílání Přátelé ovlivnili nejednoho fanouška. Lidé napodobovali styl oblékání hlavních postav i jejich účesy. Joeyho „balicí“ fráze „Tak jak to de?“ pomohla mužům navázat stovky známostí.

Terčem napodobování se stala i kavárna Central Perk, v níž se seriálová parta přátel scházela. Jistý íránský miliardář si nechal název a podobu Central Perku registrovat ve 32 zemích světa a nabízí ji jako franšízu. Jednu takovou kavárnu otevřeli dokonce v Pekingu. A kavárna i byty z Přátel se dočkaly i kostičkové podoby ve stavebnicích Lego.

Zdroj: Youtube

Při natáčení první série Přátel si každý z hlavních herců přišel na 22 500 amerických dolarů za díl, v desáté řadě už se honorář za epizodu vyšplhal na milion dolarů a představitelky hlavních ženských rolí se díky tomu dostaly do Guinessovy knihy rekordů jako nejlépe placené televizní herečky všech dob.

Ošklivý naháč odnaproti

Většina děje populárního sitcomu se odehrávala v bytech hlavních hrdinů, ze kterých měli impozantní výhled „na ošklivého nahého chlapa odnaproti“. Epizody seriálu měly stopáž kolem 22 minut a každá z nich se natáčela ve studiu před živým publikem.

Ta závěrečná se stala čtvrtým nejsledovanějším seriálovým finále ve Spojených státech amerických. Vidělo ji přes 50 milionů Američanů.

Herci při natáčení speciálního dílu nazvaného Přátelé: Zase spolu.Herci při natáčení speciálního dílu nazvaného Přátelé: Zase spoluZdroj: se svolením HBO Max

Poslední díl seriálu však nebyl úplně poslední. Hlavní představitelé se znovu sešli před kamerou v roce 2021 při natáčení speciálního dílu nazvaného Přátelé: Zase spolu, který uvedla HBO.

Kdo je kdo

Rachel si vybírala muže na place

Rachel Greenovou ztvárnila Jennifer Anistonová, která za svůj výkon dostala Cenu Emmy i Zlatý globus. Herečka se narodila 11. února 1969 v Kalifornii a jejím kmotrem byl samotný poručík Kojak, tedy herec Telly Savalas, jeden z nejlepších přátel hereččina řeckého otce. Stejně jako seriálová Rachel i začínající herečka si v životě vyzkoušela práci servírky. Producenti Přátel ji původně pozvali na casting role Moniky, kterou nakonec dostala Courteney Coxová.

Postava Rachel ovšem herečce sedla parádně a díky ní se stala americkým idolem a sexuálním symbolem. „Když vás někdo sleduje 20 bloků na cestě do lékárny, kde se dívá, jak si kupujete toaletní papír, víte, že se váš život změnil,“ prohlásila Anistonová. Měla vztah hned se dvěma kolegy, kteří se v Přátelích objevili – s Paulem Ruddem a Tatem Donovanem. V seriálu si zahrál i Brad Pitt, ale to už bylo v době, kdy byli s Anistonovou manželé. 

Paleontolog Ross léčí znásilněné

Rosse Gellera, Rachelinu věčnou lásku, si zahrál David Schwimmer – rok narození 1966. Jeho matka byla rozvodovou právničkou a on chtěl být původně lékařem. I díky účinkování v divadelních hrách na střední škole v Beverly Hills se nakonec rozhodl pro dráhu herce. Jak to tak u amerických herců bývá, sláva nepřišla hned. Konkurence je přece jenom veliká. Schwimmer na sebe upozornil až rolí ve filmu Smrtelné ticho z roku 1989. Nutno dodat, že v seriálu Přátelé nejen hrál, ale deset epizod i režíroval. Představitel trhlého paleontologa Rosse je také aktivním ředitelem Centra pro léčbu znásilnění v kalifornské Santa Monice.

Monica má geny anglických králů

Rossovu sestru Moniku ztvárnila Courteney Coxová, ročník 1964. Dívka z rozvedené rodiny zkusila leccos. Hrála na bicí, studovala architekturu, ale nakonec se dala na herectví. Před rolí v seriálu Přátelé stihla po boku Jima Carreyho natočit komedii Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Fanoušci hororů ji znají jako reportérku Gale z filmové série Vřískot.

V období po Přátelích si Coxová, podobně jako Schwimmer, zkusila i profesi režisérky, a sice při natáčení sitcomu Město žen, v němž si zahrála hlavní roli rozvedené čtyřicátnice, která s oblibou loví zajíčky.

Když se zúčastnila pořadu Kdo myslíte, že jste?, který zkoumá rodokmeny slavných, zjistilo se, že herečka je přímým potomkem anglických králů Viléma I. Dobyvatele a Eduarda I. Anglického. S režisérem Davidem Arquettem má dceru Coco.

Matthew Perry na snímku s hereckými kolegy ze seriálu Přátelé Mattem LeBlancem a Davidem Schwimmerem.Matthew Perry na snímku s hereckými kolegy ze seriálu Přátelé Mattem LeBlancem a Davidem SchwimmeremZdroj: Profimedia

Chandler: Alkohol, opiáty, alkohol…

Chandlerem Bingem a partnerem Moniky byl herec Matthew Perry. Ten celý život bojoval se závislostí na lécích a alkoholu. Kvůli tomu jeho váha během natáčení seriálu kolísala mezi 58 a 102 kilogramy. Z natáčení Přátel si tři roky nepamatoval. Ve svých pamětech uvedl, že měl na place často takovou kocovinu, že když se jeho Chandler potřeboval přesunout z gauče ke stolu, musel se o něco opřít, aby se netřásl. „Na Přátele jsem se nedíval a nechci se na ně dívat, protože bych poznal, co jsem kdy bral. Mohl bych říct: alkohol, opiáty, alkohol, kokain…“ prohlásil. Perry, který v jednom rozhovoru vyjádřil údiv nad tím, co všechno jeho tělo vydrželo, zemřel na konci října roku 2023 v pouhých 54 letech.

Phoebe se Smraďochem neuspěla

Masérku a nepochopenou písničkářku Phoebe Bufetovou si v Přátelích zahrála Lisa Kudrowová. „Smraďochu, smraďochu, proč tě číčo nekrmí? Páchneš jako kozel, nejsi žádnej mazel. Po čichu najít tě můžem, nevoníš jako růže,“ zpívala v seriálu.

Kudrowová, která si zahrála i Phoebino identické dvojče Uršulu, se narodila v roce 1963 a původně studovala na vysoké škole biologii s úmyslem stát se expertem na bolesti hlavy jako její otec, ale osud ji zavál k filmovému řemeslu. Kudrowová je nejen herečkou, ale i producentkou. Ačkoli má běloruské, německé, maďarské a polské předky, vzala si Francouze, s nímž má syna, který se narodil během čtvrté sezony Přátel.

Phoebe sice s písničkou Smraďoch neuspěla, Lisa Kudrowová si ji ale zazpívala i s Taylor Swift:

Zdroj: Youtube

Truhlář, model, Joey i LeBlanc

Pro Matta LeBlanca vymysleli tvůrci seriálu velmi vděčnou roli Joeyho Tribbianiho, začínajícího herce, milovníka jídla a žen, které svádí pomocí jednoduché otázky „Jak to de?“. Stejně jako Joey má jeho představitel italské předky. Na svět přišel v roce 1967 a než se stal hercem studoval truhlařinu. Na střední škole dokonce vyhrál cenu Zlaté kladivo pro nejlepšího studenta.

Před sitcomem Přátelé se živil jako model. Po něm dostal, stejně jako každý z hlavních herců, nabídku na natočení vlastního projektu pojmenovaného po jeho postavě. Jako jediný ji přijal, a tak si svou roli zopakoval v seriálu Joey (2004). Za zmínku stojí i LeBlancovo účinkování v povedeném komediálním seriálu Epizody (2011 - 2015), v němž hrál pro změnu sám sebe, tedy herce Matta LeBlanca.