„Eva nikdy nebyla moc průbojná, vždycky ji ale bavilo šít, takže si otevře butik. Uvidíme, jak se jí bude dařit," vypráví herečka v natáčecí pauze seriálu, jehož současnou dvaadvacetidílnou sérií odehrávající se od 90. let minulého století se osudy hrdinů uzavřou.

Nenatáčíme hollywoodský velkofilm

Evě v ní pomalu táhne na padesát, i když je její představitelce teprve osmadvacet. „Diváci si asi řeknou, že na těch téměř padesát let nevypadám. Musíme si však uvědomit, že nenatáčíme hollywoodský velkofilm, pro který by nás maskovali sedm hodin, ale seriál, který vzniká v poměrně rychlém tempu. Takže co se stárnutí postav týče, jde spíš o nadsázku. Myslím ale, že diváci jsou hrozně tolerantní, podporují nás tím, že seriál sledují. A my jsme jim za to vděční," říká Andrea Kerestešová, která si prý přihazování a „přimalovávání" let užívá. „Je vlastně strašně fajn, že od vás nikdo neočekává, že budete sexy a krásná, zvlášť po ránu. Udělala jsem si z toho takovou výhodu."

Mně se osmdesátky líbily, říká Vojtek

Coby Eva nabízí ve svém módním obchůdku žádané modely té doby. „Že by se mi zamlouvaly, říct nemůžu. Na druhé straně jsou mnohem lepší než šaty, které se nosily v osmdesátých letech – všechny ty umělohmotné materiály a nelichotivé ženské střihy…," zamyslí se herečka. To Roman Vojtek je opačného názoru. „Mně se v osmdesátkách líbilo obecně. Byla to doba, ve které jsem zažíval svá poprvé – první diskotéky, první mejdany, první lásky," říká herec, jehož jako Karla čeká v dalších dílech Vyprávěj několik těžkých situací a zásadních rozhodnutí. „Budeme řešit velké zdravotní problémy, potíže se syny…," je skoupý na slovo.

Cibulkovy seznamy v závěrečné sérii

Scenárista Rudolf Merkner je daleko sdílnější. „V závěrečné sérii se dozvíme, proč se Jarda a Karel nenávidí, proč Tonda se Zuzkou odlétli do Ameriky, otevřeme Cibulkovy seznamy, zavzpomínáme na první mobily či rozvoj fitness a zdravého životního stylu," vypráví scenárista. „Karel s Evou budou už poměrně bohatí, takže si koupí pozemek a začnou stavět domek. Jejich mladší syn Matěj se stane aktivistou, levicovým intelektuálem, který se bude účastnit střetů zářiového zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v roce 2000. Evě, bohužel, podnikání nepůjde. Nakonec se stane účetní a zároveň se tak ujistí, že ji práce s čísly baví. Pak ale přichází nemoc, její boj s rakovinou bude tématem osmi dílů."

Vyprávěj: Milena Minichová a Josef Polášek

Matěj Hádek vzpomíná na veselé devadesátky

A když už byla řeč o Matějovi – co čeká jeho staršího bratra Honzu, který je zároveň vypravěčem seriálu a jehož posledním představitelem je Matěj Hádek? „Přijdou nečekané zvraty, nejen ve vztazích. Jinak toho ale o Honzově dalším osudu moc nevím. Můžu říct jen to, že je to kluk, který se protlouká devadesátkami, jak to jde. Což mi připomíná můj vlastní život – bylo mi tehdy kolem pětadvaceti a to je požehnaný věk. Co jsem sám podnikal? Hodně jsem hrál v divadle, pil jsem pivo, měl jsem nějaké vztahy, byla to pro mě veselá doba," prohlásil Matěj Hádek.

Bude další série? Není to vyloučeno

Otázka, zda se herci (z nichž mnozí během šestiletého natáčení seriálu utvořili téměř rodinu) ještě někdy na place sejdou, je stále ve hře. „Říkáme, že řada, kterou právě točíme, je poslední. Končíme v ní v ději v roce 2005. Co bude ale za dva roky, kdy bychom mohli začít mapovat další desetiletí naší historie, se ukáže. Pokud by měla televize a diváci zájem, další práci na Vyprávěj se nebráníme," dodal Rudolf Merkner.