Letuška (USA, vysílá HBO GO)
Osmidílná série inspirovaná úspěšným románem Chrise Bohjaliana nabourá všechny vaše představy o letuškách. Titulní hrdinka Cassie má do něžných, vyrovnaných stvoření, jež vám nosí na tácku drinky, trochu daleko. Je sexy a má pěknou figuru, jinak je ale dost často na ránu.

Chris Cornell na snímku z roku 2015
Hudební tipy Deníku: Poslední sbohem Chrise Cornella a punková kapela v maskách

Za všechno může jediná noc, po níž se vzbudí vedle muže zbroceného krví. Od té chvíle její roztržitost a slabost pro alkohol nápadně vzrostou. Trable s touto neřízenou střelou, v níž daná vražda probudí vytěsněné vzpomínky na dětství, mají všichni kolem. Vyšetřovatelé FBI, nejlepší kamarádka a právnička, milenci i bratr.

Za projektem stojí Steve Yockey (Lovci duchů, Awkward), u scénářů se vystřídalo celkem osm autorů, kteří v Letušce zručně míchají detektivku, prvky černé komedie i psychodrama. Tenhle zábavný koktejl podává neúnavným způsobem skvělá Kaley Cuocová, známá z Teorie třesku.

Zdroj: Youtube

Sabrina: Děsivá dobrodružství (USA, Vysílá: Netflix)
Jeden z nejlepších projektů, který Netflix v posledních letech spustil, nyní definitivně končí. Tvůrci vzali slavnou komiksovou předlohu, kterou i tuzemští diváci mohou znát díky skvělému dětskému seriálu Sabrina - malá čarodějnice. A velmi dobře si uvědomili, že jádrem každé pohádky je ve skutečnosti hororový příběh.

Stačilo tedy Sabrinina dobrodružství ukázat bez přetvářky, s krví a pekelnými monstry. Výsledek je fantastický seriál připomínající temnější verzi naší Arabely - tedy dílo, v němž se sváří obyčejný lidský svět s tím čarodějným. Sabrinina děsivá dobrodružství navíc má skvělé herecké obsazení, takže se nebudete nudit ani minutu.

Zdroj: Youtube

Medvědín (Švédsko, vysílá HBO)
Švédové ve svém šestidílném seriálu dokazují, že nejsou jen mistři hokejového ledu (kolem nějž se příběh točí), ale i dobrých scénářů o mezilidských vztazích a životě teenagerů. Medvědín líčí v první rovině trénink neúspěšného dětského mužstva v zapadlé obci, o nějž se snaží zdejší rodák, který se vrací domů z prestižní kanadsko-americké ligy.

V té druhé - podstatnější – se ale zamýšlí nad tím, kam až jsou schopni rodiče trénujících dětí ve své ambici zajít. A jak nečekaný přečin může brutálně vyhrotit maloměstské vztahy. Režie seriálu, jenž vznikl podle bestselleru Fredrika Backmana, se ujal Peter Grönlund.

Zdroj: Youtube

Rozparovač (Velká Británie, vysílá Netflix)
Netflix opět ukázal, co umí nejlépe na světě: dokumentární seriály. Ve čtyřdílné dokusérii vyšetřovatelé a svědci vzpomínají na ohavné vraždy, které na sklonku 70. let páchal na severu Anglie vrah známý jako Yorkshirský rozparovač.

„Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím...“ Tak začíná Ginsbergova slavná báseň Kvílení. Česky teď vychází i jeho memoárové svědectví o hnutí beat generation, jehož byl součástí.
Knižní tipy Deníku: Zpověď beatnika a tajemství českých menhirů

Série je prošpikována dobovými záběry a dokonale vystihuje atmosféru pěti let hrůzy, která zasáhla Británii. Zároveň se čím dál více projevuje zásadní téma: rozparovač mohl řádit tak dlouho, protože policie dlouho pracovala s jedinou vyšetřovací verzí, že jde o vraha prostitutek.

Proto jí pachatel pronikl mezi prsty, ačkoli s ním mluvila. Důvod: v druhé polovině sedmdesátých let mezi vyšetřovateli nebyla jediná žena, a tak převládla stereotypní verze případu. Po de facto náhodném odhalení identity vraha ostatně byla většina zodpovědných vyšetřovatelů nenápadně uklizena. Rozhodně poučný dokument o tom, že čím různorodější skupina, tím lepší výsledek.

Zdroj: Youtube